STYCZEŃ 2017

 • Ostry dyżur

 • Opieka koordynowana nie jest wynalazkiem z Marsa

  Opieka koordynowana nie jest wynalazkiem z Marsa

  Implementując opiekę kompleksową, odwracamy się od bardzo niedobrego i nieświatowego, nieeuropejskiego trendu, jaki wystąpił w kraju - kupowania przez płatnika procedur, a nie opieki nad pacjentem. Musimy z tej drogi zawrócić. Nie poradzimy sobie organizacyjnie, finansowo - mówi minister zdrowia KONSTANTY RADZIWIŁŁ*.

 • Przepisy gwarantują nieubezpieczonym dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej

  Prezydent podpisał nowelizację, zgodnie z którą dostęp do bezpłatnych świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej będą mieli wszyscy, również nieubezpieczeni. O podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Kancelaria Prezydenta RP poinformowała 22 grudnia 2016 r.

 • Raport

  Przełomowy rok dla wielu projektów

  Przełomowy rok dla wielu projektów

  Prognozy branży farmaceutycznej w zakresie polityki lekowej na przyszły rok są dość optymistyczne. Wszyscy stawiają na dialog z Ministerstwem Zdrowia i mają nadzieję na kontynuację oraz finalizację zmian zapoczątkowanych w 2016 roku.

 • Nadchodzi czas weryfikacji

  Nadchodzi czas weryfikacji

  Dla wielu wprowadzonych w 2016 r. przepisów oraz deklaracji dotyczących reformowania naszej ochrony zdrowia etap praktycznej weryfikacji nastąpi już w tym roku. Dlatego przypominamy wybrane zapowiedzi ważniejszych zmian systemowych, a także regulacje, które Ministerstwo Zdrowia wprowadziło w minionych dwunastu miesiącach.

 • Przyrost danych będzie olbrzymi

  Przyrost danych będzie olbrzymi

  Rok 2016 był wymagający dla firm IT świadczących usługi w sektorze publicznym. Tempo wdrażania rozwiązań informatycznych znacząco zwolniło, co spowodowane było opóźnieniem ogłaszania projektów regionalnych, zatrzymaniem realizacji projektów centralnych oraz znacznym spadkiem liczby przetargów na systemy informatyczne.

 • Medyczny bilans 2016 roku

  Medyczny bilans 2016 roku

  Nowatorskie zabiegi, przepisy poprawiające dostęp do leczenia, zwiększenie finansowania deficytowych terapii. W 2016 roku pozytywnych informacji w branży medycznej nie brakowało. O takich wydarzeniach i decyzjach chcielibyśmy pisać jak najczęściej.

 • Co przyniesie 2017 rok w ochronie zdrowia?

  Co przyniesie 2017 rok w ochronie zdrowia?

  Eksperci wskazując na najważniejsze zadania stojące przed politykami zdrowotnymi w 2017 roku, są dość zgodni w przewidywaniach. Kluczowym tematem debat, a być może również decyzji, okaże się budżetowanie ochrony zdrowia, likwidacja NFZ, tworzenie sieci szpitali i zmiany w POZ.

 • Farmacja

  Apteki stają się sklepami?

  Apteki stają się sklepami?

  Widzimy ewolucję aptek w kierunku postrzegania ich jako sklepu. Chcemy cofnąć ten trend. Aptekarz powinien świadczyć opiekę farmaceutyczną, a nie być jedynie wydawcą towaru - powiedział wiceminister zdrowia KRZYSZTOF ŁANDA, odnosząc się do zapowiadanych zmian w prawie farmaceutycznym.

 • Usługi medyczne

  Kolejki do leczenia można skrócić bez dodatkowych nakładów

  Kolejki do leczenia można skrócić bez dodatkowych nakładów

  Nierzadko w kolejkach do operacji zaćmy są zapisane osoby, które jeszcze nie kwalifikują się do przeprowadzenia tego zabiegu lub u których został on już wykonany za granicą - mówi dr hab. KATARZYNA MICHALSKA-MAŁECKA z Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.

 • Lądowiska nie są potrzebne po to, żebyśmy sobie polatali

  Lądowiska nie są potrzebne po to, żebyśmy sobie polatali

  Neguję informacje o wysokich kosztach utrzymania lądowisk. Zwróciliśmy się z oficjalnym zapytaniem do dyrektorów szpitali. Okazało się, że roczne wydatki na ten cel wynoszą od kilkunastu do 25-30 tysięcy złotych - mówi nam ROBERT GAŁĄZKOWSKI, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 • Organizacje nadal walczą o dobre warunki porodu

  Organizacje nadal walczą o dobre warunki porodu

  Prawie 73 tys. osób podpisało petycję Fundacji Rodzić po Ludzku skierowaną do premier BEATY SZYDŁO o przywrócenie standardów opieki okołoporodowej jako standardu medycznego. Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że mimo zmian przepisów standardy nadal będą obowiązywały, ale Polki nie wierzą w te zapewnienia.

 • Fizjoterapeuci mają swój samorząd

  Fizjoterapeuci mają swój samorząd

  Fizjoterapeuci mogą świętować. 2016 rok był jednym z najbardziej udanych dla tej grupy zawodowej. Ustawa regulująca profesję weszła w życie, fizjoterapeuci powołali swój samorząd, a pierwsze rozporządzenia wykonawcze do ustawy wkrótce powinny zostać ogłoszone.

 • Kto szkodzi diagnostyce laboratoryjnej?

  Kto szkodzi diagnostyce laboratoryjnej?

  Uczestnicy Forum Medycyny Laboratoryjnej Pracodawców RP zarzucają ELŻBIECIE PUACZ, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, że jej wypowiedzi na temat przedsiębiorców działających w obszarze diagnostyki laboratoryjnej mają populistyczny charakter i cofają tę dziedzinę do połowy XX wieku.

 • Zmiany w programach lekowych dotyczących chorób zapalnych jelit

  Zmiany w programach lekowych dotyczących chorób zapalnych jelit

  Podczas sesji "Stan polskiej gastroenterologii na przykładzie nieswoistych chorób zapalnych jelit w ujęciu systemowym i społecznym" w trakcie XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.) poruszono m.in. kilka ważnych kwestii dotyczących leczenia pacjentów z tymi schorzeniami. O odpowiedzi na pytania ekspertów uczestniczących w tej sesji poprosiliśmy resort zdrowia.

 • MZ popiera opiekę koordynowaną w leczeniu chorób autoimmunologicznych

  MZ popiera opiekę koordynowaną w leczeniu chorób autoimmunologicznych

  Eksperci z zakresu chorób autoimmunologicznych zabiegają o poprawę warunków leczenia swoich pacjentów. O wątpliwościach z tym związanych dyskutowali podczas sesji "Opieka koordynowana w chorobach autoimmunologicznych" w ramach XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.). Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, na ile jest w stanie usprawnić leczenie tej grupy chorych.

 • Tak eksperci podsumowują rok

  Co w 2016 roku wydarzyło się w onkologii? Na to pytanie próbowali 15 grudnia ub.r. odpowiedzieć specjaliści, uczestnicy spotkania "Onkologia 2016 - podsumowanie roku", zorganizowanego w Warszawie przez Polską Unię Onkologii.

 • Opieka nad chorymi z niewydolnością serca wymaga kompleksowości

  Opieka nad chorymi z niewydolnością serca wymaga kompleksowości

  W związku ze zmianami wycen i przesunięciami finansowania z kardiologii interwencyjnej do zachowawczej, resort zdrowia informował niedawno, że "może być szansa podzielenia się z pacjentami nową technologią, która uzyskała pozytywną rekomendację AOTMiT". Ministerstwo kładzie nacisk na kompleksowość opieki nad pacjentami kardiologicznymi, m.in. chorymi z niewydolnością serca.

 • Przegląd

  Trybunał europejski o błędach medycznych

  Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął jednostronną deklarację polskiego rządu w sprawie skargi na śledztwo dotyczące błędu lekarskiego, w której rząd przyznaje, że doszło do naruszenia praw. Trybunał potwierdził zarzuty rodziców dziecka, u którego zbyt późno wykryto wadę serca.

 • Czują w sobie edukacyjną misję

  Wiedza o zdrowiu nie musi być nudna i trudna. Może być interesująca, przydatna, przystępna, a nawet zabawna - w dodatku z gwarancją jakości. Gdzie? W internecie, na Youtube. Za przekazywanie wiedzy medycznej wzięli się bowiem lekarze i studenci medycyny. Są nie mniej skuteczni niż wielkie kampanie prozdrowotne.

 • Komentarze

  Potrzebujemy kardiologów w małych miejscowościach

  Kardiolodzy przedłożyli swoją propozycję sposobu postępowania w ramach opieki koordynowanej z pacjentami wypisanymi ze szpitala po leczeniu ostrych zespołów wieńcowych - opublikowaną w 2016 roku w "Kardiologii Polskiej" przez grupę ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 • Pacjenci także odpowiadają za swoje zdrowie

  Pacjenci także odpowiadają za swoje zdrowie

  Choć wizji opieki koordynowanej mamy wiele, to cel jest jeden: aby chory był skuteczniej, efektywniej leczony. Ale to nie do końca się uda, jeśli pacjent uzna, że nie musi zadbać o swoje zdrowie, bo wyręczy go w tym system ochrony zdrowia.

 • Finanse i zarządzanie

  Szpitale pełne wyzwań

  Szpitale pełne wyzwań

  Problemy z płynnością finansową i pokrywaniem kosztów odtwarzania infrastruktury budowlano-technicznej szpitali nie są tylko "chorobą systemu" w Polsce. Borykają się z nią także szpitale w innych krajach, np. w Niemczech.

 • Prać i gotować czy zlecić i kontrolować?

  Prać i gotować czy zlecić i kontrolować?

  Był czas, kiedy szpitale likwidowały własne pralnie i kuchnie, żeby w zwolnionych pomieszczeniach rozwijać działalność leczniczą. Teraz, gdy rosną koszty pracy, wiele placówek myśli o reaktywowaniu tej działalności i uniezależnieniu się od outsourcingu.

 • Salowe uciekają ze szpitali

  Salowe uciekają ze szpitali

  Program 500 plus oraz podwyżki płacy minimalnej i stawki godzinowej mocno zamieszały w finansach szpitali. Z pracy odchodzą słabo opłacane salowe - wolą opiekować się własnymi dziećmi, a nie pacjentami. Zapowiadane podwyżki wynagrodzeń w 2017 r. nie są na tyle atrakcyjne, żeby je zatrzymać.

 • Lekarze bezdomnych: leczymy specyficznych pacjentów

  Lekarze bezdomnych: leczymy specyficznych pacjentów

  W grudniu 2016 r. minęły 23 lata od otwarcia przez Stowarzyszenie "Lekarze Nadziei" przychodni dla bezdomnych i ubogich w Warszawie i Krakowie. - Chodziło nam o objęcie opieką medyczną ludzi, którzy ze względu na sytuację życiową mają utrudniony dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej - mówi prof. ZBIGNIEW CHŁAP, przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia.

 • Technologie informacyjne

  Pionierzy zostali liderami XX-lecia

  Pionierzy zostali liderami XX-lecia

  Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II należy do pionierów pod względem wdrażania rozwiązań informatycznych w naszych placówkach ochrony zdrowia. Nagrody, jakimi obsypywana jest ta lecznica, nie są jednak tylko wyrazem uznania dla dawnych zasług. Wręcz przeciwnie.

 • Polityka zdrowotna

  Profilaktyka z regionalnej perspektywy

  Profilaktyka z regionalnej perspektywy

  Profilaktyce przeciwnowotworowej oraz przygotowaniu i skutecznej realizacji samorządowych programów zdrowotnych poświęcona była konferencja połączona z warsztatami pt. "Zdrowie publiczne - edukacja i profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom ma przyszłość" (Gdańsk, 8 grudnia 2016 r.).

 • Projekt sieci szpitali po konsultacjach

  Projekt sieci szpitali po konsultacjach

  Resort zdrowia opublikował projekt dotyczący utworzenia sieci szpitali w wersji skierowanej na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów, a także projekty rozporządzeń MZ i zarządzeń prezesa NFZ na temat nowego finansowania szpitali. PAP omawia genezę i szczegóły projektów.

 • To ma być "miękkie" narzędzie

  To ma być "miękkie" narzędzie

  Do 31 grudnia 2016 r. Ministerstwo Zdrowia miało opublikować mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób. Z założenia mają służyć monitorowaniu systemu ochrony zdrowia i być "miękkim" narzędziem w jego kształtowaniu.

 • Każdy pacjent pod opieką zespołu POZ

  Pacjenci korzystający z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą pod opieką zespołów składających się z lekarzy, pielęgniarek i położnych - zakłada projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

 • Czy ci specjaliści są niedoceniani?

  Czy ci specjaliści są niedoceniani?

  Młodzi lekarze w Polsce niechętnie specjalizują się w medycynie rodzinnej. Zdaniem ekspertów, program studiów nie pozwala poznać im pracy lekarza rodzinnego, czasami pokutują też stereotypy. Mogłyby to zmienić stypendia fundowane, studenckie praktyki w gabinetach POZ i korekta programów specjalizacyjnych.

WYSZUKAJ W TREŚCI MAGAZYNU

PRENUMERATA RYNKU ZDROWIA

 • Prenumerata roczna już od 80 złotych!
 • Zniżki przy prenumeracie wielu egzemplarzy
 • Specjalna wersja dla lekarzy i farmaceutów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.