STYCZEŃ 2017

 • Ostry dyżur

 • Opieka koordynowana nie jest wynalazkiem z Marsa

  Opieka koordynowana nie jest wynalazkiem z Marsa

  Implementując opiekę kompleksową, odwracamy się od bardzo niedobrego i nieświatowego, nieeuropejskiego trendu, jaki wystąpił w kraju - kupowania przez płatnika procedur, a nie opieki nad pacjentem. Musimy z tej drogi zawrócić. Nie poradzimy sobie organizacyjnie, finansowo - mówi minister zdrowia KONSTANTY RADZIWIŁŁ*.

 • Przepisy gwarantują nieubezpieczonym dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej

  Prezydent podpisał nowelizację, zgodnie z którą dostęp do bezpłatnych świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej będą mieli wszyscy, również nieubezpieczeni. O podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Kancelaria Prezydenta RP poinformowała 22 grudnia 2016 r.

 • Raport

  Przełomowy rok dla wielu projektów

  Przełomowy rok dla wielu projektów

  Prognozy branży farmaceutycznej w zakresie polityki lekowej na przyszły rok są dość optymistyczne. Wszyscy stawiają na dialog z Ministerstwem Zdrowia i mają nadzieję na kontynuację oraz finalizację zmian zapoczątkowanych w 2016 roku.

 • Nadchodzi czas weryfikacji

  Nadchodzi czas weryfikacji

  Dla wielu wprowadzonych w 2016 r. przepisów oraz deklaracji dotyczących reformowania naszej ochrony zdrowia etap praktycznej weryfikacji nastąpi już w tym roku. Dlatego przypominamy wybrane zapowiedzi ważniejszych zmian systemowych, a także regulacje, które Ministerstwo Zdrowia wprowadziło w minionych dwunastu miesiącach.

 • Przyrost danych będzie olbrzymi

  Przyrost danych będzie olbrzymi

  Rok 2016 był wymagający dla firm IT świadczących usługi w sektorze publicznym. Tempo wdrażania rozwiązań informatycznych znacząco zwolniło, co spowodowane było opóźnieniem ogłaszania projektów regionalnych, zatrzymaniem realizacji projektów centralnych oraz znacznym spadkiem liczby przetargów na systemy informatyczne.

 • Medyczny bilans 2016 roku

  Medyczny bilans 2016 roku

  Nowatorskie zabiegi, przepisy poprawiające dostęp do leczenia, zwiększenie finansowania deficytowych terapii. W 2016 roku pozytywnych informacji w branży medycznej nie brakowało. O takich wydarzeniach i decyzjach chcielibyśmy pisać jak najczęściej.

 • Co przyniesie 2017 rok w ochronie zdrowia?

  Co przyniesie 2017 rok w ochronie zdrowia?

  Eksperci wskazując na najważniejsze zadania stojące przed politykami zdrowotnymi w 2017 roku, są dość zgodni w przewidywaniach. Kluczowym tematem debat, a być może również decyzji, okaże się budżetowanie ochrony zdrowia, likwidacja NFZ, tworzenie sieci szpitali i zmiany w POZ.

 • Farmacja

  Apteki stają się sklepami?

  Apteki stają się sklepami?

  Widzimy ewolucję aptek w kierunku postrzegania ich jako sklepu. Chcemy cofnąć ten trend. Aptekarz powinien świadczyć opiekę farmaceutyczną, a nie być jedynie wydawcą towaru - powiedział wiceminister zdrowia KRZYSZTOF ŁANDA, odnosząc się do zapowiadanych zmian w prawie farmaceutycznym.

 • Usługi medyczne

  Kolejki do leczenia można skrócić bez dodatkowych nakładów

  Kolejki do leczenia można skrócić bez dodatkowych nakładów

  Nierzadko w kolejkach do operacji zaćmy są zapisane osoby, które jeszcze nie kwalifikują się do przeprowadzenia tego zabiegu lub u których został on już wykonany za granicą - mówi dr hab. KATARZYNA MICHALSKA-MAŁECKA z Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach.

 • Lądowiska nie są potrzebne po to, żebyśmy sobie polatali

  Lądowiska nie są potrzebne po to, żebyśmy sobie polatali

  Neguję informacje o wysokich kosztach utrzymania lądowisk. Zwróciliśmy się z oficjalnym zapytaniem do dyrektorów szpitali. Okazało się, że roczne wydatki na ten cel wynoszą od kilkunastu do 25-30 tysięcy złotych - mówi nam ROBERT GAŁĄZKOWSKI, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 • Organizacje nadal walczą o dobre warunki porodu

  Organizacje nadal walczą o dobre warunki porodu

  Prawie 73 tys. osób podpisało petycję Fundacji Rodzić po Ludzku skierowaną do premier BEATY SZYDŁO o przywrócenie standardów opieki okołoporodowej jako standardu medycznego. Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że mimo zmian przepisów standardy nadal będą obowiązywały, ale Polki nie wierzą w te zapewnienia.

 • Fizjoterapeuci mają swój samorząd

  Fizjoterapeuci mają swój samorząd

  Fizjoterapeuci mogą świętować. 2016 rok był jednym z najbardziej udanych dla tej grupy zawodowej. Ustawa regulująca profesję weszła w życie, fizjoterapeuci powołali swój samorząd, a pierwsze rozporządzenia wykonawcze do ustawy wkrótce powinny zostać ogłoszone.

 • Kto szkodzi diagnostyce laboratoryjnej?

  Kto szkodzi diagnostyce laboratoryjnej?

  Uczestnicy Forum Medycyny Laboratoryjnej Pracodawców RP zarzucają ELŻBIECIE PUACZ, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, że jej wypowiedzi na temat przedsiębiorców działających w obszarze diagnostyki laboratoryjnej mają populistyczny charakter i cofają tę dziedzinę do połowy XX wieku.

 • Zmiany w programach lekowych dotyczących chorób zapalnych jelit

  Zmiany w programach lekowych dotyczących chorób zapalnych jelit

  Podczas sesji "Stan polskiej gastroenterologii na przykładzie nieswoistych chorób zapalnych jelit w ujęciu systemowym i społecznym" w trakcie XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.) poruszono m.in. kilka ważnych kwestii dotyczących leczenia pacjentów z tymi schorzeniami. O odpowiedzi na pytania ekspertów uczestniczących w tej sesji poprosiliśmy resort zdrowia.

 • MZ popiera opiekę koordynowaną w leczeniu chorób autoimmunologicznych

  MZ popiera opiekę koordynowaną w leczeniu chorób autoimmunologicznych

  Eksperci z zakresu chorób autoimmunologicznych zabiegają o poprawę warunków leczenia swoich pacjentów. O wątpliwościach z tym związanych dyskutowali podczas sesji "Opieka koordynowana w chorobach autoimmunologicznych" w ramach XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.). Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, na ile jest w stanie usprawnić leczenie tej grupy chorych.

 • Tak eksperci podsumowują rok

  Co w 2016 roku wydarzyło się w onkologii? Na to pytanie próbowali 15 grudnia ub.r. odpowiedzieć specjaliści, uczestnicy spotkania "Onkologia 2016 - podsumowanie roku", zorganizowanego w Warszawie przez Polską Unię Onkologii.

 • Opieka nad chorymi z niewydolnością serca wymaga kompleksowości

  Opieka nad chorymi z niewydolnością serca wymaga kompleksowości

  W związku ze zmianami wycen i przesunięciami finansowania z kardiologii interwencyjnej do zachowawczej, resort zdrowia informował niedawno, że "może być szansa podzielenia się z pacjentami nową technologią, która uzyskała pozytywną rekomendację AOTMiT". Ministerstwo kładzie nacisk na kompleksowość opieki nad pacjentami kardiologicznymi, m.in. chorymi z niewydolnością serca.

 • Przegląd

  Trybunał europejski o błędach medycznych

  Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął jednostronną deklarację polskiego rządu w sprawie skargi na śledztwo dotyczące błędu lekarskiego, w której rząd przyznaje, że doszło do naruszenia praw. Trybunał potwierdził zarzuty rodziców dziecka, u którego zbyt późno wykryto wadę serca.

 • Czują w sobie edukacyjną misję

  Wiedza o zdrowiu nie musi być nudna i trudna. Może być interesująca, przydatna, przystępna, a nawet zabawna - w dodatku z gwarancją jakości. Gdzie? W internecie, na Youtube. Za przekazywanie wiedzy medycznej wzięli się bowiem lekarze i studenci medycyny. Są nie mniej skuteczni niż wielkie kampanie prozdrowotne.

 • Komentarze

  Potrzebujemy kardiologów w małych miejscowościach

  Kardiolodzy przedłożyli swoją propozycję sposobu postępowania w ramach opieki koordynowanej z pacjentami wypisanymi ze szpitala po leczeniu ostrych zespołów wieńcowych - opublikowaną w 2016 roku w "Kardiologii Polskiej" przez grupę ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 • Pacjenci także odpowiadają za swoje zdrowie

  Pacjenci także odpowiadają za swoje zdrowie

  Choć wizji opieki koordynowanej mamy wiele, to cel jest jeden: aby chory był skuteczniej, efektywniej leczony. Ale to nie do końca się uda, jeśli pacjent uzna, że nie musi zadbać o swoje zdrowie, bo wyręczy go w tym system ochrony zdrowia.

 • Finanse i zarządzanie

  Szpitale pełne wyzwań

  Szpitale pełne wyzwań

  Problemy z płynnością finansową i pokrywaniem kosztów odtwarzania infrastruktury budowlano-technicznej szpitali nie są tylko "chorobą systemu" w Polsce. Borykają się z nią także szpitale w innych krajach, np. w Niemczech.

 • Prać i gotować czy zlecić i kontrolować?

  Prać i gotować czy zlecić i kontrolować?

  Był czas, kiedy szpitale likwidowały własne pralnie i kuchnie, żeby w zwolnionych pomieszczeniach rozwijać działalność leczniczą. Teraz, gdy rosną koszty pracy, wiele placówek myśli o reaktywowaniu tej działalności i uniezależnieniu się od outsourcingu.

 • Salowe uciekają ze szpitali

  Salowe uciekają ze szpitali

  Program 500 plus oraz podwyżki płacy minimalnej i stawki godzinowej mocno zamieszały w finansach szpitali. Z pracy odchodzą słabo opłacane salowe - wolą opiekować się własnymi dziećmi, a nie pacjentami. Zapowiadane podwyżki wynagrodzeń w 2017 r. nie są na tyle atrakcyjne, żeby je zatrzymać.

 • Lekarze bezdomnych: leczymy specyficznych pacjentów

  Lekarze bezdomnych: leczymy specyficznych pacjentów

  W grudniu 2016 r. minęły 23 lata od otwarcia przez Stowarzyszenie "Lekarze Nadziei" przychodni dla bezdomnych i ubogich w Warszawie i Krakowie. - Chodziło nam o objęcie opieką medyczną ludzi, którzy ze względu na sytuację życiową mają utrudniony dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej - mówi prof. ZBIGNIEW CHŁAP, przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia.

 • Technologie informacyjne

  Pionierzy zostali liderami XX-lecia

  Pionierzy zostali liderami XX-lecia

  Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II należy do pionierów pod względem wdrażania rozwiązań informatycznych w naszych placówkach ochrony zdrowia. Nagrody, jakimi obsypywana jest ta lecznica, nie są jednak tylko wyrazem uznania dla dawnych zasług. Wręcz przeciwnie.

 • Polityka zdrowotna

  Profilaktyka z regionalnej perspektywy

  Profilaktyka z regionalnej perspektywy

  Profilaktyce przeciwnowotworowej oraz przygotowaniu i skutecznej realizacji samorządowych programów zdrowotnych poświęcona była konferencja połączona z warsztatami pt. "Zdrowie publiczne - edukacja i profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom ma przyszłość" (Gdańsk, 8 grudnia 2016 r.).

 • Projekt sieci szpitali po konsultacjach

  Projekt sieci szpitali po konsultacjach

  Resort zdrowia opublikował projekt dotyczący utworzenia sieci szpitali w wersji skierowanej na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów, a także projekty rozporządzeń MZ i zarządzeń prezesa NFZ na temat nowego finansowania szpitali. PAP omawia genezę i szczegóły projektów.

 • To ma być "miękkie" narzędzie

  To ma być "miękkie" narzędzie

  Do 31 grudnia 2016 r. Ministerstwo Zdrowia miało opublikować mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 grup chorób. Z założenia mają służyć monitorowaniu systemu ochrony zdrowia i być "miękkim" narzędziem w jego kształtowaniu.

 • Każdy pacjent pod opieką zespołu POZ

  Pacjenci korzystający z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą pod opieką zespołów składających się z lekarzy, pielęgniarek i położnych - zakłada projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

 • Czy ci specjaliści są niedoceniani?

  Czy ci specjaliści są niedoceniani?

  Młodzi lekarze w Polsce niechętnie specjalizują się w medycynie rodzinnej. Zdaniem ekspertów, program studiów nie pozwala poznać im pracy lekarza rodzinnego, czasami pokutują też stereotypy. Mogłyby to zmienić stypendia fundowane, studenckie praktyki w gabinetach POZ i korekta programów specjalizacyjnych.

WYSZUKAJ W TREŚCI MIESIĘCZNIKA

PRENUMERATA RYNKU ZDROWIA

 • Prenumerata roczna już od 80 złotych!
 • Zniżki przy prenumeracie wielu egzemplarzy
 • Specjalna wersja dla lekarzy i farmaceutów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH