Resort zdrowia planuje porządkowanie rynku farmaceutycznego

Wiceminister zdrowia Marek Twardowski tryska optymizmem, bo resort przedstawił w grudniu założenia do projektów ustaw porządkujących rynek farmaceutyczny. - Dotychczasowym ekipom się to nie udawało. Nasi oponenci polityczni będą na forum publicznym nas krytykować, ale tak naprawdę nam kibicują - mówi minister.

Jego zdaniem, na zmianach zyskają pacjenci. Co innego wynika z analiz firm analitycznych, które twierdzą, że MZ nie może przedstawić konkretnych danych na potwierdzenie swoich tez. Zamiast rysować tabelki i wykresy, ministerstwo wyjaśnia, w jaki sposób proponowane zmiany wzmocnią mechanizmy ochrony pacjenta - czyli niższe ceny w aptece i zwiększenie udziału NFZ w finansowaniu leków stosowanych w chorobach przewlekłych.

Skala odpłatności

Celem zmian jest m.in. to, by Fundusz dopłacał najmniej do leków dla tych pacjentów, którzy chorują doraźnie i kupują leki sporadycznie, zaś najwięcej do leków dla chorych na schorzenia przewlekłe.

Z analizy danych leków refundowanych przez opolski oddział NFZ za 2007 rok wynika, że dla pacjentów pomiędzy 21. a 37. rokiem życia wskaźnik procentowej wartości refundacji w cenie leku wynosił ponad 68%, zaś dla pacjentów w wieku 60-75 lat - 60%. Oznacza to, że młodzi, pracujący ludzie uzyskują jak dotąd większe wsparcie refundacyjne niż osoby starsze, które częściej wymagają stałego stosowania leków, a ich dochody są ograniczone.

Jednym z rozwiązań jest obciążenie pacjenta kosztami terapii w zależności od jego dochodów.

- Dotychczasowe poziomy odpłatności zostają, czyli mamy leki bezpłatne, na ryczałt, ze zniżką 30 i 50%. Nowością jest określenie kryteriów przypisania leku do danej grupy odpłatności i ustalenie, którzy pacjenci skorzystają z tego prawa - wyjaśnia Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Ministerstwa Zdrowia.

Wątpliwości może budzić wysoki próg uprawniający do zniżki na leki w schorzeniach przewlekłych. Projekt ustawy przewiduje, że np. prawo do 30% zniżki zyskują osoby, u których koszt miesięcznej terapii przekracza 10% przeciętnej pensji (koszt ów, inaczej ujmując, stanowi ok. 25% przeciętnej emerytury).

Model szwedzki

Marek Twardowski przyznaje, że to jest jedynie propozycja resortu, co oznacza, że w toku konsultacji mogą się pojawić inne warianty rozwiązań. Przyznał, że w projekcie nie zostały zawarte rozwiązania alternatywne, nad którymi jednak w ministerstwie już dyskutowano.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH