Dolnoślązacy umierają głównie na choroby układu krążenia i nowotwory, ale statystycznie...

Dolny Śląsk słynie z uzdrowisk i łagodnego klimatu. Myliłby się jednak ktoś, sądząc, że z tego powodu kondycja zdrowotna mieszkańców tej części Polski jest wyraźnie lepsza niż w innych regionach kraju.
Jeden z najważniejszych wskaźników zdrowotnych, jakim są zgony niemowląt na 1000 urodzeń żywych, dawał województwu w 2005 roku dopiero 12. miejsce w skali kraju. Smutna statystyka dotyczy 6,9 na 1000 niemowlaków. Co ciekawe, sąsiednie województwo opolskie uzyskało w tym samym czasie najlepsze w Polsce wyniki w opiece nad kilkumiesięcznymi dziećmi! Tam, jak podają statystyki, umierało 5 na 1000 niemowlaków.
Polski uśredniony wskaźnik zgonów niemowląt na 1000 urodzeń żywych to 6,4 w 2005 roku.

Alarm dla serca

Na Dolnym Śląsku, podobnie jak w całej Polsce, poprawia się natomiast współczynnik zapadalności na gruźlicę. W 2005 roku lekarze rozpoznali tę chorobę u 20 osób na 100 tysięcy ludności, podczas gdy krajowa średnia statystyczna sięga 22,5.
Te dane sytuują województwo w środku tabeli krajowego rankingu.
Niepokoi za to wzrost współczynnika zgonów z powodu gruźlicy. W 2004 roku w województwie dolnośląskim odnotowano, statystycznie licząc, 1,7 zgonów na gruźlicę wśród 100 tysięcy ludności, ale w 2005 roku - już 2,4.
Struktura zgonów według przyczyn w województwie dolnośląskim jest bardzo zbliżona do krajowej. Dominują choroby układu krążenia. Z tego powodu umiera co drugi mieszkaniec regionu. Zdaniem prof. Walentyny Mazurek, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii, we wskaźnikach dotyczących umieralności na choroby układu krążenia trudno doszukiwać się alarmujących tendencji charakterystycznych tylko dla Dolnego Śląska. - W całym kraju te choroby są najczęstszą przyczyną zgonów - mówi pani profesor.
Prognozy epidemiologiczne nie pozostawiają złudzeń: w województwie będzie coraz więcej zachorowań na nowotwory. Każdego roku rośnie liczba osób, które dowiadują się od lekarza, że są chore na raka. U kobiet najczęściej wykrywanym nowotworem jest rak piersi (ok. 21%), u mężczyzn rak płuca (ok.
25%). Porównywalne wskaźniki dla obu płci dotyczą raka jelita (11-12% przypadków) i jest to drugi pod względem częstości występowania nowotwór.

Potrzebni onkolodzy

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH