Życzmy sobie powrotu do zdrowia i pracy

Ponowne zatrudnianie osób, które na skutek chorób przewlekłych musiały przerwać pracę, jest realne, jednak bardzo wiele musi się zmienić m.in. w otoczeniu prawnym medycyny pracy - mówili eksperci podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jak podkreślała prowadząca debatę dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dy r e k tor Ins t y t u t u Z a r z ądz ani a w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, członek Rady NFZ, dzisiaj jest w Polsce ponad 6 mln osób w wieku produkcyjnym nieaktywnych zawodowo, znajdujących się poza rynkiem pracy. Z tej liczby 25% to osoby, które znalazł y się poza tym rynkiem z powodów zdrowotnych - przewlekłych chorób, które wiążą się z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Prof . Bo les ław Samo l ińsk i , k ie rownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM, przedstawił najważniejsze konkluzje wynikające z opracowanego raportu realizowanego przez Fundację na rzecz Zdrowego Starzenia się pt. "Zdrowi - Aktywni - Konstruktywni".

Projekt ma na celu wypracowanie rozwiązań systemowych, ukierunkowanych na zapobieganie przedwczesnemu opuszczaniu rynku pracy osób z powodów zdrowotnych oraz sprzyjanie szybszemu ich powrotowi do aktywności zawodowej. Jego celem jest również likwidacja barier w zatrudnianiu osób nie w pełni sprawnych.

Jeden pracujący na jednego niepracującego

Analiza wskazuje, że w perspektywie 50 lat na jednego pracującego będzie przypadał jeden niepracujący. W przyszłości oznacza to dramat - pogorszy się jakość opieki na osobami niepełnosprawnymi, bo nie będzie miał kto na nie zarabiać, ani nie będzie osób, które mogłyby je wspierać.

- Nastąpi drenaż ekonomiczny rynku przez osoby, które będą wymagały różnych form opieki. Musimy już dzisiaj walczyć o to, aby na rynku pracy znalazła się maksymalnie duża grupa osób, które są w stanie na nim się utrzymać - mówił prof. Samoliński.

Wskaz ywał , że po 50. roku ż ycia gwał townie wzrasta liczba osób niepełnosprawnych, opuszczających rynek pracy ze względów zdrowotnych. 50% z tych osób cierpi na choroby układu krążenia. Ponad 50% osób w tym wieku ma też problemy z układem narządu ruchu. Razem te dwie przyczyny powodują, że mamy ogromną liczbę osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Wiele z nich, choć mogłoby wrócić na rynek pracy, uczy się żyć poza nim.

- Ci, k tórzy mają łagodny przebieg chorób autoimmunologicznych, niestety uciekają z rynku pracy. Jest ich 75%. Powrót takich osób do zatrudnienia powinien następować natychmiast, tak szybko, jak tylko to jest możliwe. W realizacji tej strategii powinno nastąpić zjednoczenie aktywności w wielu obszarach - gospodarki, a także działań ZUS i Ministerstwa Zdrowia - dodał prof. Samoliński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH