Koalicja PO-PSL nie miała wystarczającej liczby 3/5 głosów do odrzucenia prezydenckiego weta, bo posłowie SLD i SdPL-Nowa Lewica zagłosowali za utrzymaniem weta Lecha Kaczyńskiego. Co dalej z jednym ze sztandarowych projektów Platformy? Czy będzie realizowana w dotychczasowym kształcie? A może istnieje potrzeba skorygowania założeń, wprowadzenia doń nowych elementów?
Ewa Kopacz, minister zdrowia
Szpitale czekają
Reforma będzie kontynuowana.
Oczywiście będzie jeszcze trudniej, będzie dłużej. Nie będzie to pomoc kierowana bezpośrednio do placówek ochrony zdrowia, ale będzie kierowana do organów założycielskich, czyli w myśl polskiego prawa będziemy restrukturyzować polskie szpitale poprzez pomoc samorządom (...). Szpitale, które będą się chciały przekształcić, my będziemy popierać i wspierać pieniędzmi z budżetu (...).
Dzisiaj to, co zostało zawetowane, można równie dobrze zrealizować poprzez uchwałę Rady Ministrów i poprzez samorządy - to znaczy restrukturyzować szpitale, pomagać pacjentom - i to będę robiła, nie tracąc czasu na kolejne potyczki na sali sejmowej (...).
Musi być podjęta uchwała Rady Ministrów w sprawie przyjęcia planu B, czyli planu, który nazwaliśmy "Ratujemy polskie szpitale" (...). To nie będzie proste oddłużenie. To nie na tym polega. Pomoc dla szpitali zapisana w budżecie państwa adresowana będzie nie do poszczególnych placówek, a do ich organów założycielskich, czyli samorządów. Plan B będzie zawierał nieomalże wszystko to, co zostało zapisane w ustawie. Po pół roku będzie już tego efekt (...).
Dzisiaj wiemy jedno: Konwent Marszałków Województw podjął uchwałę, że chce się przekształcać, my mamy sygnały z co najmniej 70 szpitali, które czekają na tego rodzaju rozwiązania .
Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej
Potrzebny jest kompromis
Reforma systemu ochrony zdrowia powinna być przeprowadzona ponad podziałami partyjnymi.
Przypomnę, że w latach 1997-99 właśnie posłużono się kompromisem.
Obecnie polski system ochrony zdrowia wymaga licznych zmian, nie tylko przekształceń własnościowych. Mam nadzieję, że reforma nie zakończy się po tym, jak koalicja rządząca nie zdołała odrzucić weta prezydenta.
Jestem przekonany, że rząd powinien stworzyć reformę akceptowaną społecznie, korzystną dla społeczeństwa. Konieczny jest wzrost środków na ochronę zdrowia oraz bardziej sprawiedliwe rozłożenie obciążeń społecznych (...). Należy stworzyć szpitalom możliwość pozyskiwania pieniędzy z innych źródeł niż Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednocześnie muszą wzrosnąć nakłady budżetowe na system lecznictwa.
Jestem zwolennikiem współpłacenia przez obywateli za wykonanie niektórych usług medycznych. Idąc w tym kierunku, trzeba bezwzględnie pamiętać o jednoczesnym stworzeniu w tym względzie systemu zabezpieczeń dla najuboższych obywateli (...).
Reasumując: reforma jest jak najbardziej potrzebna.
Trzeba ją przeprowadzić tak, aby mogła być zaakceptowana przez jak najszerszą grupę polityków. Teraz mamy zbyt wielkie różnice zdań między politykami, by można było liczyć na porozumienie. Również eksperci nie są przekonani do kierunku reform. Może więc należałoby pochylić się nad projektem reformy zaproponowanym niedawno przez posłów opozycyjnych i wypracować jakiś kompromis?

- 21:28 Białystok: 10 tys. mieszkańców przejdzie kompleksowe badania
- 20:30 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 19:11 Łódź: szpital dawał pacjentowi 500 zł, sąd przyznał mu 300 tys. zł
- 18:23 Neonatolodzy apelują do MZ: wcześniaki potrzebują lepszej opieki
- 17:14 GIF wycofał z obrotu lek na biegunkę
- 16:51 Projekt w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych to koszt ok. 600 mln zł
- 15:38 Śląski Uniwersytet Medyczny: jest boisko, będzie mecz otwarcia
- 15:25 Protestujący w Sejmie zaapelowali do prezesa PiS o spotkanie
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 3 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 4 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 5 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 6 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 7 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 8 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych