Życie po uchwaleniu ustaw: nadszedł czas rozporządzeń

Choć ustawa o działalności leczniczej obowiązuje już od 1 lipca 2011 r., dyrektorzy i organy założycielskie szpitali wciąż czekają na rozporządzenia, bez których trudno się przygotować do ewentualnych przekształceń SPZOZ-ow w spółki handlowe.

Rozporządzenia do ustawy o działalności leczniczej należą do właściwości Ministerstwa Skarbu Państwa wydawanych w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia - informuje nas rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb.

- Określą one wzór kwestionariusza oraz wykaz dokumentów niezbędnych do przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową, a także ramowy wzór przekształcenia SPZOZ-u w spółkę kapitałową - zaznacza rzecznik.

- Minister skarbu opracował i uzgodnił międzyresortowo z Rządowym Centrum Legislacji oba projekty.

Trafiły one 9 grudnia 2011 r. do Ministerstwa Zdrowia do podpisania "w porozumieniu" i będą przedmiotem obrad najbliższego Kierownictwa Ministerstwa Zdrowia. W Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Skarbu Państwa zamieszczona została pierwotna wersja obu projektów - wyjaśniał nam w połowie grudnia 2011 r. rzecznik MZ.

I tak: projekt rozporządzenia ministra Skarbu Państwa w sprawie określenia ramowego wzoru aktu przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową dostępny jest w BIP MSP pod adresem: http://bip.msp.gov.pl/portal/ bip/124/6335/, natomiast projekt rozporządzenia ministra Skarbu Państwa w sprawie określenia wzoru kwestionariusza oraz wykazu dokumentów niezbędnych do przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową można znaleźć pod adresem: http://bip.msp.gov.pl/ portal/bip/124/6334.

Zmiany: może będą

W odpowiedzi na pytanie, czy resort zdrowia planuje zmiany w ustawie o działalności leczniczej, Jakub Gołąb odpowiada: "Ustawa wprowadziła znaczące zmiany w zakresie organizacji i funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Obowiązuje ona od 1 lipca i ten okres pozwolił na poznanie praktycznych aspektów jej funkcjonowania.

Minister Bartosz Arłukowicz w wystąpieniu podczas sejmowej Komisji Zdrowia zadeklarował stały monitoring wchodzących w życie przepisów.

Podkreślił, że zmiany będą dokonywane tam, gdzie okaże się to konieczne" - zapowiada rzecznik.

Odniósł się również do przypomnienia Rynku Zdrowia, że ustawa o działalności leczniczej była krytykowana za brak precyzji i niejednoznaczność zapisów. Wiele kontrowersji wzbudził np. pojawiający się w niej podział podmiotów na te będące i nie będące przedsiębiorcami.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH