Zwolnienia usług medycznych od VAT

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2010 r. zwolnieniu od VAT podlegały zasadniczo wszystkie usługi mieszczące się w kategorii "usług w zakresie ochrony zdrowia". Zwolnienie to miało zatem charakter wyłącznie przedmiotowy. Od 1 stycznia 2011 r. zwolnienie dotyczące usług związanych z ochroną zdrowia ludzkiego ma charakter przedmiotowo-podmiotowy.

Oznacza to, że ze zwolnienia mogą korzystać zasadniczo tylko usługi w zakresie ochrony zdrowia świadczone przez określone podmioty.

Zakres podmiotów

mogących świadczyć usługi ochrony zdrowia zwolnione od VAT ulegał zmianom w 2011 roku. Ostatecznie, po wprowadzeniu ustawy o działalności leczniczej z 15 kwietnia 2011 r., od 1 lipca 2011 r. podmioty mogące korzystać ze wspomnianego zwolnienia to przede wszystkim: - podmioty lecznicze, - przedstawiciele zawodów medycznych w rozumieniu tej ustawy, - lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne i psycholodzy.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami o VAT, zwolnienie obejmuje przede wszystkim: - usługi w zakresie opieki medycznej, - usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, - dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Ze zwolnienia od VAT korzystają również: - usługi transportu sanitarnego, - usługi w zakresie opieki medycznej, które są nabywane przez podmioty lecznicze i świadczone na ich terenie, gdzie wykonywana jest działalność lecznicza.

Obecnie, z punktu widzenia zwolnienia od VAT, kluczowe znaczenie ma cel świadczonej usługi zdrowotnej. Fragment przepisu, zgodnie z którym zwolnieniu od VAT podlegają usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, budzi jednocześnie najwięcej wątpliwości wśród świadczeniodawców i jest główną osią sporu z organami skarbowymi.

W świetle obecnych przepisów, rozważając zastosowanie zwolnienia od VAT, należy zbadać zasadniczo trzy aspekty danej usługi: rodzaj usługi, kto ją świadczy i jaki jest jej cel. Zasadniczo tylko gdy wszystkie trzy warunki wypełniają hipotezę przepisu, można zastosować zwolnienie od VAT.

Podstawowym celem zmiany przepisów dotyczących VAT w ochronie zdrowia było ich dostosowanie do regulacji wspólnotowych. Do końca 2010 roku zakres zwolnienia przewidziany w polskiej ustawie o VAT był znacznie szerszy niż wynikający z treści dyrektywy VAT. Powodowało to, iż polskie przepisy o VAT były niezgodne z prawem unijnym.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH