Związkowcy chcą rozmawiać

27 września nie doszło do porozumienia w czasie spotkania ministra zdrowia z przedstawicielami Porozumienia Zawodów Medycznych (PZM). Rozmowy w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie rozpoczęły się po godz. 16, trwały do 18.30.

Mi nis ter zdrowia Kons t ant y Radziwiłł ocenił, że jego spotkanie z przedstawicielami PZM było dobre, obie strony wymieniły poglądy na szereg problemów. Związkowcy po wyjściu z rozmów nie kryli zawodu, chcą spotkania z premier Beatą Szydło.

Dla środowiska to za mało

Minister zdrowia powiedział, że dwa podstawowe problemy zgłaszane przez związkowców "to wzrost nakładów na ochronę zdrowia i wyższe wynagrodzenia". - Myślę, że odpowiedź z naszej strony jest przynajmniej w części wychodząca naprzeciw tym oczekiwaniom. Rząd bardzo poważnie traktuje potrzeby służby zdrowia - oświadczył.

Kilka dni wcześniej Radziwi ł ł informował, że resort nadal pracuje nad ustawą o minimalnym wynagrodzeniu pracowników podmiotów leczniczych i niebawem na posiedzeniu Zespołu Trójstronnego zostanie zaprezentowana jego nowa wersja.

Przypomnijmy, że resor t zdrowia ostatnio proponował, by do 2021 r. lekarze zarabiali minimum 4800 zł, lekarze bez specjalizacji - 3900 zł, pielęgniarki i położne - 3200 zł, a te bez specjalizacji i technicy medyczni - 2400 zł. Problem w tym, że nie wiadomo, kto miałby zapłacić za podwyżki. Nie wskazano źródeł finansowania.

Dla środowiska to za mało. Lekarze chcą trzykrotności średniej krajowej (ok. 11,7 tys. zł), a rozpoczynający specjalizację rezydenci i pielęgniarki - dwukrotności (ok. 7800 zł). Skutki finansowe propozycji ministra są szacowane na 6,7 mld zł, żądań środowiska medycznego - na 21-25 mld zł.

Obywatelski projekt ustawy

PZM przygotowało obywatelski projekt ustawy określającej minimalne wynagrodzenia pracowników wykonujących zawody medyczne. Zgodnie z nim wynagrodzenia miałyby systematycznie wzrastać od połowy przyszłego roku, tak by 1 lipca 2019 r. osiągnęły poziom właściwy dla danej grupy zawodowej.

Konstanty Radziwiłł zapewnił po spotkaniu, że oczekiwania dotyczące wynagrodzeń "będą spełniane w sposób systematyczny". Wskazał, że należy skoncentrować się na tych pracownikach ochrony zdrowia, którzy zarabiają "niegodnie mało".

Odnosząc się do kwestii płacowych, minister ocenił, że spotkanie, "które mogło być poświęcone omówieniu bardzo wielu problemów dotyczących poszczególnych grup zawodowych, było bardzo mocno zdominowane przez przedstawicieli środowiska lekarskiego, które jest chyba najmniej elastyczne w tym zakresie".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH