Związki za, a nawet przeciw

Przekształcenia szpitali wojewódzkich: poszło (raczej) gładko, ale czy wystarczy pieniędzy z kontraktów?

Zaskarżenie przez związki zawodowe przekształceń szpitali w kilku miastach doprowadziło do zakwestionowania przez sądy likwidacji SPZOZ-ów. W powstałym po przekształceniu Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Warszawie (dawniej Szpital Bródnowski) związki zawodowe nie zdecydowały się na taki krok. Jednak, choć przekształcenie poszło gładko, teraz szpitalowi grozi swego rodzaju "kara" za lepszą pracę personelu - niedofinansowanie przez płatnika.

Maria Szalew, przewodnicząca NSZZ Solidarność w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Warszawie (MSWwW), przyznaje, że tak jak wszystkie związki zawodowe w przekształcanych szpitalach, byli wręcz przerażeni nadchodzącymi zmianami. Jak tłumaczy, w początkowej wersji likwidacja SPZOZ-u miała wyglądać tak, że wszyscy pracownicy dostają wypowiedzenia i ewentualnie są przyjmowani na nowo do powstającej w styczniu br. szpitalnej spółki.

- To budziło ogromne obawy. Cały związkowy Region Mazowsze oprotestował to rozwiązanie. Udało się zagwarantować pracownikom, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, przejście do nowego pracodawcy na dotychczasowych zasadach - mówi Maria Szalew. To uspokoiło nastroje.

Szalew podkreśla, że obecnie współpraca z zarządem układa się przyzwoicie: - Wszystkie regulaminy, które wymagają uzgodnienia ze związkami, są z nami omawiane. Staramy się uzyskiwać sensowny kompromis.

Co będzie dalej

Z danych udostępnionych przez dyrekcję szpitala wynika, że o ile w połowie zeszłego roku w placówce pracowało 1564 osób, to w tym roku liczba ta zwiększyła się do 1593. Zmieniła się jednak struktura zatrudnienia - więcej jest kontraktów, a mniej umów o pracę.

- Zatrudnienie zwiększyło się w sferze działalności medycznej, brakowało personelu średniego - informuje Teresa Bogiel, prezes MSWwW.

Zdaniem Marii Szalew, lekarze po przekształceniu zaczęli nieco lepiej zarabiać, między innymi dzięki przejściu na kontrakty.

- Teraz pozostały personel czeka na bodźce finansowe - stwierdza Szalew. Jak informuje, związek pracuje nad regulaminem szpitala i chce wprowadzenia w nim nagrody z zysku dla pracowników. - Mamy nadzieję, że to się uda wynegocjować i pozytywnie wpłynąć na motywację personelu. Na tym skorzysta pacjent - tłumaczy szefowa szpitalnych związków.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH