Zróżnicowanie dzielnicowe

Wnioski z raportu "Zdrowie warszawiaków"

Warszawiacy w porównaniu z resztą kraju są populacją starszą. Średnio żyją dłużej o około 3 lata. Co szósty mieszkaniec stolicy ma 65 lat i więcej, a połowa powyżej 41 lat - wynika z raportu "Zdrowie warszawiaków" przygotowanego pod patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Przeciętna długość życia w stolicy jest imponująca na tle polskiej średniej i wynosi dla mężczyzn - 74 lata, dla kobiet - 81 lat. Dla porównania średnia życia dla mieszkańca Łodzi to 68 lat, a dla wrocławianina - 72 lata.

Fenomen stolicy

W tej chlubnej wyliczance witalności mieszkańców Warszawę wyprzedzają jedynie Rzeszów i Kraków. Z faktu długowieczności wynikają też jednak pewne problemy zdrowotne. W stolicy zwiększa się częstotliwość występowania chorób wieku podeszłego, jak: demencja, cukrzyca, choroby Parkinsona, nowotwory czy choroby oczu.

Co zaskakujące, badania wskazują na olbrzymie różnicowanie długości życia warszawiaków w poszczególnych dzielnicach miasta. Różnica w skrajnych przypadkach wynosi aż 13 lat.

- Dzisiaj nie jesteśmy w stanie dokładnie podać przyczyn tak dużej rozbieżności w długości życia w poszczególnych rejonach miasta. To jakiś niesamowity fenomen, że w Wilanowie żyje się około 87 lat, a z drugiej strony, na Pradze Północ, tylko 76 lat - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

- Z pewnością na ten fakt wpływa to, że długowieczny Wilanów jest skupiskiem ludzi o zasobniejszych portfelach, często lepiej wykształconych, przez co bardziej świadomych i troszczących się o stan swojego zdrowia. Ale czy to jedyna przyczyna wspomnianego fenomenu, nie potrafię obecnie odpowiedzieć - przyznaje Wojtyniak.

Najczęściej boli serce

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną zgonów warszawiaków są choroby układu krążenia (ok. 44% zgonów) i jest to ogólnopolska tendencja, jednak jest ich populacyjnie mniej niż w innych regionach Polski.

Z danych zebranych przez Instytut Kardiologii w Warszawie wynika, że najczęstszymi dolegliwościami, które dopadają mieszkańców stolicy, jest nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia.

Dużym problemem pozostaje zła kontrola czynników ryzyka. Blisko 40% mężczyzn i 15% kobiet z nadciśnieniem tętniczym ma je nie wykryte, a skutecznie leczonych jest tylko 6% mężczyzn i 15% kobiet. Jeszcze gorzej jest z kontrolą hipercholesterolemii, która w połowie przypadków pozostaje nierozpoznana, a skutecznie leczona jest u 2-7% osób.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH