Zostawiamy, reformujemy, a może likwidujemy?

Wbrew powszechnym narzekaniom na funkcjonowanie NFZ, za likwidacją narodowego płatnika świadczeń zdrowotnych zdecydowanie opowiadają się tylko dwa ugrupowania - PiS i KORWiN. Pozostałe postulują reformowanie Funduszu lub nie precyzują jeszcze swojego stanowiska w tej kwestii.

PiS: Leczmy

za pieniądze z budżetu

Podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy (Katowice, 3-5 lipca 2015 r.), zarówno kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło, jak i europoseł PiS oraz były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha podkreślali, że Narodowy Fundusz Zdrowia trzeba zlikwidować.

Co w zamian? Bolesław Piecha przedstawił na konwencji koncepcję PiS dotyczącą zasad finansowania publicznej ochrony zdrowia z budżetu państwa. Wskazał, że ustalony w ustawie budżetowej poziom finansowania świadczeń opieki zdrowotnej będzie podzielony na dwie części.

Pierwsza część przekazana ma być do dyspozycji wojewodów (na zaspokojenie potrzeb zdrowotnych w danym regionie); druga część trafi do dyspozycji ministra zdrowia - na zadania mające charakter ogólnopolski, przede wszystkim na finansowanie najbardziej kosztowych świadczeń wysokospecjalistycznych. Z tych resortowych środków finansowane byłoby także m.in. wyższe szkolnictwo medyczne.

PO: Fundusz trzeba

zdecentralizować

Stanowisko Platformy Obywatelskiej co do przyszłości Narodowego Funduszu Zdrowia ewoluowało w ostatnich latach. Jeszcze w 2010 PO planowała wprowadzanie - zamiast NFZ w obecnej postaci - od 6 do 8 silnych, konkurujących ze sobą regionalnych funduszy kontraktujących usługi medyczne. Uzupełnieniem systemu finansowania lecznictwa byłyby dodatkowe, dobrowolne - w tym komercyjne - ubezpieczenia zdrowotne.

Z tego modelu Platforma jednak się wycofała, by na przełomie lat 2012 i 2013 lansować koncepcję likwidacji Centrali Funduszu i przekazania kontraktowania świadczeń zdrowotnych 16 oddziałom wojewódzkim NFZ. Miał też powstać nowy centralny urząd, który pełniłby funkcję nadzorczo-kontrolną nad oddziałami Funduszu, wyceniał procedury medyczne oraz oceniał jakość udzielanych świadczeń.

Również i ten pomysł Platforma porzuciła, aczkolwiek nie do końca. Od 1 stycznia 2015 r. tzw. wyceną punktową świadczeń nie zajmuje się już NFZ, ale Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Ostatnio politycy Platformy unikają jednoznacznych deklaracji dotyczących przyszłości NFZ. Szczegółowe rozwiązania mają być ogłoszone podczas wrześniowej konwencji PO. Nieoficjalnie mówi się o powrocie do pomysłu likwidacji centrali NFZ w obecnej formie i zwiększeniu samodzielności 16 oddziałów wojewódzkich Funduszu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH