Brakuje pieniędzy - niedobrze, jest ich za dużo - też kłopot...

1,6 mld zł pozostanie na kontach Narodowego Funduszu Zdrowia za 2007 rok - takie szacunkowe dane podała 19 grudnia ub.r. podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia wiceprezes NFZ Dorota Puka. Nadwyżka może być ponownie rozdysponowana po zakończeniu rocznego bilansu roku, czyli dopiero w kwietniu 2008 r.
- Podczas posiedzenia komisji, Fundusz przedstawił projekt swojego planu finansowego na ostatni kwartał 2007 r. Problem w tym, że 21 listopada ub.r. przedstawił już taki projekt i wówczas nie uzyskał on pozytywnej opinii komisji zdrowia - poinformowała PAP. W nowej wersji projektu nie ma - w porównaniu z poprzednią wersją - 339 mln zł, które miały być przeznaczone na świadczenia medyczne.
Marek Balicki (LiD) uznał, że NFZ próbuje w ten sposób ukryć powody zmiany projektu. Krzysztof Sońta (PiS) powiedział, że obawia się, iż pieniądze te schowano "pod dywan" z założeniem przeznaczenia ich na przyszłoroczne podwyżki wyceny punktu. Sońta podkreślał, że w jego okręgu wyborczym, tj. w Radomiu, dyrektorzy szpitali liczyli na pieniądze z NFZ w ostatnim kwartale 2007 roku, bo miały one pokryć koszty związane z podwyżkami dla strajkujących lekarzy.
Wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek tłumaczył, że gdyby owe 339 mln zł zostało zapisane w planie na końcówkę 2007 roku, faktycznie pieniądze mogłyby być wykorzystane w czerwcu roku przyszłego. Dodał, że ideą resortu zdrowia było, aby środki te nie były blokowane na kontach oddziałów NFZ, tylko przeznaczone na pokrycie kosztów zmian związanych z nową organizacją czasu pracy lekarzy.
Zgodnie z prawem, każdy projekt zmian w planie finansowym NFZ muszą zaopiniować sejmowe komisje zdrowia i finansów. Ich zdanie nie jest jednak wiążące dla podejmującego decyzje w tej sprawie ministra zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH