Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia regulującego wymagania kwalifikacyjne wobec kierownika laboratorium

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierownicy laboratoriów muszą legitymować się prawem wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz posiadać specjalizację zgodną z profilem danego laboratorium. Obecny stan prawny umożliwia sprawowanie tej funkcji tylko do końca marca 2008 roku osobom, które mają I stopień specjalizacji albo nie posiadają jej wcale. Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia z 3 marca 2004 r. wydłuża termin spełnienia wymagań dla kierowników laboratoriów w zakresie posiadania tytułu specjalisty zgodnego z profilem laboratorium.

Prawo wykonywania zawodu

Dotyczy to wszystkich osób zatrudnionych nie krócej niż rok przed 31 marca 2004 r. na stanowisku kierownika laboratorium, które posiadają pierwszy stopień specjalizacji w dziedzinie mającej zastosowanie w diagnostyce laboratoryjnej lub nie posiadają specjalizacji.
Natomiast osoby dopiero starające się o stanowisko kierownika laboratorium muszą posiadać specjalizację zgodną z profilem danego laboratorium. W przypadku posiadania kilku specjalizacji przez diagnostę laboratoryjnego, jeśli żadna z nich nie może być zakwalifikowana jako odpowiadająca profilowi laboratorium, brak jest podstaw prawnych do zatrudnienia takiej osoby na stanowisku kierownika laboratorium.
Zgodnie z projektowanymi przepisami, osoby zatrudnione na stanowisku kierownika laboratorium nie krócej niż rok przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, które posiadają I stopień specjalizacji w dziedzinie mającej zastosowanie w diagnostyce laboratoryjnej, będą mogły być zatrudnione na tym stanowisku, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2009 roku.
Okazuje się, że kwestie związane z uzupełnieniem kwalifikacji zawodowych dotyczą wielu osób będących kierownikami laboratoriów. Jeśli ich nie uzupełnią w wyznaczonym terminie, nie będą mogli sprawować dotychczasowych funkcji.

Zastosują wybieg?

Według diagnostów, i ten wydłużony do końca 2009 r. okres może okazać się zbyt krótki. Trudna droga specjalizacji, długi staż oraz duże wymagania stawiane na egzaminie to tylko niektóre z problemów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH