W Polsce tylko trzech na tysiąc pacjentów jest badanych przy wykorzystaniu osiągnięć medycyny nuklearnej

15 września obchodzono Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach. W Polsce rejestruje się co roku 6 tys. nowych zachorowań na różne postaci chłoniaka. By wiedzę o tym nowotworze i możliwościach jego leczenia poszerzyć, Polska Unia Onkologii zorganizowała warsztaty - "Medycyna nuklearna nadzieją dla chorych na nowotwory krwi".
Nuklearne metody diagnostyczne dają większe możliwości oceny niż zdjęcie rentgenowskie. Umożliwiają rejestrację nie tylko samego obrazu poszczególnych tkanek, lecz również ich pracy, np. poprzez wprowadzenie do krwiobiegu znakowanego izotopu i śledzenie metabolizmu w poszczególnych obszarach ludzkiego organizmu. Medycyna nuklearna znajduje także znakomite zastosowanie w leczeniu schorzeń nowotworowych (niszcząca energia promieniowania eliminuje chore komórki rakowe).
Zastosowanie najnowocześniejszej techniki - radioimmunoterapii (połączenie przeciwciała monoklonalnego i pierwiastka promieniotwórczego) pozwala na skuteczne, precyzyjne - skierowane tylko na zmienione nowotworowo komórki - leczenie chłoniaków. Niestety, z powodów finansowych w Polsce zaledwie trzech na tysiąc pacjentów jest badanych przy wykorzystaniu osiągnięć medycyny nuklearnej (PET).
W Czechach czy na Słowacji prawie trzykrotnie więcej‚ a w Niemczech czy Belgii - prawie sześć razy tyle. Podobnie jest z możliwością wykorzystania nowoczesnych metod leczenia chłoniaków, np. immunoterapią czy radioimmunoterapią.

Będzie sieć PET-CT

Sieć ośrodków diagnostyczno-terapeutycznych, wyposażonych w pozytonowy tomograf emisyjny (PET-CT), umożliwiający wykrywanie zmian onkologicznych w bardzo wczesnych stadiach, utworzą Bydgoszcz, Warszawa, Kielce, Gliwice i Gdańsk. To decyzja Rady Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Jeszcze w tym roku w Kielcach ogłoszony będzie przetarg na budowę i wyposażenie odpowiedniego pawilonu, a w drugiej połowie 2007 roku PET będzie stosowany w praktyce lekarskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH