Zniknie marchewka, zostanie kij?

Wsparcie finansowe w ramach Ustawy o działalności leczniczej nie doprowadzi do fali przekształceń SPZOZ-ów w spółki kapitałowe - twierdzą eksperci. Zdaniem posła Jakuba Szulca (PO), byłego wiceministra zdrowia, samorządowcy nie wykażą wielkiego zapału do przekształceń.

Raczej będziemy mieli do czynienia ze zwiększonym dozorem - organy założycielskie będą lepiej dbać o to, aby podległe im podmioty lecznicze nie generowały ujemnego wyniku finansowego - stwierdza poseł Szulc.

 

Ile nowych spółek

Potwierdzają to dane z Ministerstwa Zdrowia. - Z informacji uzyskiwanych comiesięcznie od wojewodów wynika, że na 31 maja 2013 r., na podstawie ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, w spółki kapitałowe przekształciły się 33 SPZOZ-y (w tym 22 szpitale i 11 podmiotów leczniczych udzielających ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych) - informuje Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia.

Jak dodaje, w 2013 roku przekształcenie planuje jeszcze około 30 SPZOZ-ów. Mało, zważywszy na fakt, że zdaniem niektórych polityków, Ustawa o działalności leczniczej podobno stawia wiele samorządów pod ścianą.

Po przyjęciu sprawozdań finansowych od podległych im placówek do końca czerwca br., zgodnie z ustawą, samorządy będą miały trzy miesiące na ewentualne pokrycie ujemnego wyniku finansowego za ubiegły rok. W przeciwnym razie organ założycielski będzie musiał w ciągu 12 miesięcy albo zlikwidować placówkę, albo ją przekształcić w spółkę.

Nadchodzi więc czas decyzji dla samorządów, tym bardziej że ustawodawca kusi pomocą finansową dla przekształconych placówek, ale tylko w przypadku wpisania nowej spółki do rejestru przedsiębiorców i złożenia wniosku o dotację - zgodnie z art.

196 Ustawy o działalności leczniczej - do 31 grudnia 2013 r.

Rezerwa na straty

Pomoc finansowa dla szpitali przewidziana jest w wysokości do 1,7 mld zł, w tym 300 mln zł na umorzenie zobowiązań publicznoprawnych, a pozostałe 1,4 mld zł - na zobowiązania cywilnoprawne.

- Na rok 2013 w rezerwie celowej przeznaczono 600 mln zł. Natomiast na rok 2014 pozostanie do wykorzystania kwota 400 mln zł. Stąd też nie zabraknie środków finansowych na wsparcie podmiotów, które przekształcą SPZOZ-y w spółki kapitałowe - informuje Krzysztof Bąk.

Tym bardziej że, jak informuje resort, z przekazanych sprawozdań za rok 2012 wynika, że do ewentualnego pokrycia ujemnego wyniku finansowego SPZOZ-ów, dla których podmiotem tworzącym są jednostki samorządu terytorialnego, potrzebna byłaby kwota zaledwie 154,2 mln zł. Decyzje w tym zakresie podej mą oczywiście podmioty tworzące SPZOZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH