Piotr Kula, prezes PharmaExpert

Całkowita wartość rynku aptecznego w lipcu 2008 r. wyniosła 1 857 mln zł i była wyższa o 12,5% od wartości rynku w lipcu 2007 r. Względem czerwca br. rynek odnotował w lipcu spadek wartości o 1,06%.
O ile w czerwcu br. wzrosły udziały w rynku segmentu sprzedaży odręcznej (+2,1% w stosunku do czerwca 2007 r.) przy jednoczesnym spadku segmentów leków na receptę (refundowanych i pełnopłatnych), to w lipcu mamy odwrotną sytuację. Segment recept refundowanych osiągnął sprzedaż wartościową o 1,15% wyższą niż w analogicznym okresie ub.r., a najbardziej spadła w lipcu br. sprzedaż odręczna (-1,42%).
Segment leków sprzedaży odręcznej rozwijał się dotychczas dynamicznie względem analogicznych okresów ub.r., jednak od kwietnia br. obserwujemy wyhamowywanie dynamiki, która pozostaje mimo wszystko na wciąż dużym poziomie (+10,9% w lipcu). W lipcu wyraźnie zaznaczył się wzrost sprzedaży leków wydawanych na receptę refundowaną (+13,8% v.s. lipiec 2007 r.).
Na wzrost wartości tego segmentu wpłynęła zmiana na wykazach leków refundowanych (16 lipca 2008 r.). Jest jeszcze za wcześnie, aby ocenić wpływ nowych wykazów leków na zmianę odpłatności dla pacjenta. Obecny wzrost jest w dużej mierze związany z postawą pacjentów, którzy zazwyczaj przed zmianami na wykazach leków dokonują zakupów leków refundowanych niejako na "zapas".
Średnia cena leków w lipcu bieżącego roku wyniosła 14,34 zł i była o 6,1% wyższa niż w lipcu ub.r., a tylko o 0,02 zł niższa niż w maju i czerwcu 2008 r. Największy wzrost średniej ceny odnotowano w segmencie leków na recepty refundowane (o 8,5% wobec analogicznego okresu ub.r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH