Jednym z ważniejszych wydarzeń minionego roku dla inwestycji na rynku medycznym była nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP), która weszła w życie 19 października 2014.

Główne zmiany przede wszystkim dotyczą z jednej strony odformalizowania sposobu prowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego (dotyczących usług niepriorytetowych o wartości poniżej progów unijnych), z drugiej - ograniczenia stosowania wyłącznie kryterium cenowego i modyfikacji zasad dotyczących ustalania przez zamawiających rażąco niskiej ceny.

Już w miesiąc po wejściu w życie nowelizacji, na stronie Urzędu Zamówień Publicznych opublikowano dane (dotyczące wszystkich postępowań w wartościach poniżej progów UE), według których cena - jako jedyne kryterium przed nowelizacją - była stosowana w 93% procedur, natomiast po nowelizacji to kryterium jako jedyne stanowiło jedynie 33%.

Tam, gdzie w zamówieniach decydowała nie tylko cena, w ponad 92% ogłoszeń zamawiający stosowali 2 kryteria ocen, a średnio - 2,11 kryterium. Na dalszych miejscach w kryteriach - poza terminem realizacji i gwarancją - znajdowały się takie wartości jak jakość, funkcjonalność, parametry techniczne (w 8% postępowań).

Będzie szybciej?

Jak przekonuje mecenas Andrzej Balicki z kancelarii DLA Peiper, nowelizacja ustawy ma na celu przyspieszenie udzielania zamówień w ramach postępowań na usługi niepriorytetowe.

- Warto nadmienić, iż odformalizowanie polega w szczególności na tym, iż zamawiający może np. nie stosować przepisów ustawy dotyczących terminów składania ofert, obowiązku żądania wadium, obowiązku żądania dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału - wymienia mec. Balicki.

Nowelizacja ustawy wprowadza także zmiany w zakresie powoływania się przez wykonawców przystępujących do przetargów na zasoby podmiotów trzecich. Jak tłumaczy prawnik, ma to na celu ograniczenie zjawiska "handlu referencjami", tj. posługiwania się dokumentacją innego podmiotu bez jego realnego udziału w zamówieniu, tylko na użytek uzyskania punktacji lub potwierdzenia warunków.

- Wydaje się jednak, iż zmiany w zakresie odpowiedzialności solidarnej podmiotów trzecich za nieudostępnienie zasobów nie są tak jednoznaczne i dopiero orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej i sądów pokaże, czy zmiana rzeczywiście urealniła proces udostępniania zasobów - komentuje prawnik DLA Peiper.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH