Rząd przyjął w czerwcu trzy projekty ustaw

16 czerwca 2009 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożone przez ministra zdrowia Ewę Kopacz trzy projekty: Ustawy o izbach lekarskich, nowelizacji ustawy o zmianie Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz o zmianie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Na stronach Ministerstwa Zdrowia opublikowane zostały najważniejsze zapisy w przyjętych przez rząd regulacjach. Poniżej - treść resortowego podsumowania projektowanych przepisów.

Projekt Ustawy o izbach lekarskich wprowadza zmiany w zakresie trybu i zasad prowadzenia postępowań z zakresu odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Dotychczasowe uregulowania nie zapewniają stronom postępowania należytej ochrony ich praw.

Zmianie ulegną przepisy dotyczące postępowań przed izbami, co przyczyni się do lepszego egzekwowania praw pacjentów - ofiar błędów lekarskich. Projekt dostosowuje polskie przepisy do prawa europejskiego oraz wynikających z niego możliwości odwoływania się przez strony od orzeczeń sądów lekarskich do sądu powszechnego.

Najważniejsze zmiany zawarte w projekcie to: r usunięcie niezgodności pomiędzy przepisami z roku 1989 i 1990 a obowiązującymi obecnie zasadami legislacji; r rozszerzenie uprawnień osób pokrzywdzonych - uznanie pokrzywdzonego za stronę postępowania. Obecnie obowiązujące przepisy ograniczają prawa pokrzywdzonego do złożenia skargi i występowania w pierwszej instancji w roli świadka; r wprowadzenie jawności postępowania przed sądami lekarskimi; r rozszerzenie katalogu kar poprzez wprowadzenie kar pieniężnych w wysokości czterokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (ok. 13 tys.), kary ograniczenia zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarskiego, kary zakazu pełnienia funkcji kierowniczych w ochronie zdrowia; r wprowadzenie możliwości odwołania od orzeczeń sądów lekarskich do sądu powszechnego (kasacja do Sądu Najwyższego).

Prawo takie służyć będzie pokrzywdzonym (pacjentom), a także ministrowi zdrowia, prezesowi Naczelnej Rady Lekarskiej oraz skazanemu lekarzowi; r określenie w ustawie terminów, w których rzecznicy odpowiedzialności zawodowej zobowiązani będą wydać postanowienie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego, a także zakończyć postępowanie wyjaśniające i skierować wniosek o ukaranie do sądu lekarskiego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH