Zmiany w relacjach lekarzy z przemysłem

W ramach II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych jedna z sesji, zorganizowana przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Wyrobów Medycznych Polmed, poświęcona została działaniom antykorupcyjnym podejmowanym w ochronie zdrowia oraz zmianom, jakie następują w kontaktach lekarzy z przemysłem medycznym.

Podczas debaty prelegenci dyskutowali m.in. na temat roli Izby Polmed w kształ towaniu etycznych relacji pomiędzy przedstawicielami przemysłu medycznego a reprezentantami ochrony zdrowia oraz przyczyn i skutków zmian w regulacjach etycznych branży wyrobów medycznych.

- Wiedza na temat zagadnień etycznych jest bardzo zaawansowana wśród przedstawicieli branży wyrobów medycznych. Dzieje się tak głównie z powodu ciągłego podnoszenia standardów przez firmy, które nie chcą ryzykować utraty reputacji i straty wizerunku. Niestety, po stronie szpitali mamy w tej materii jeszcze wiele do zrobienia - powiedział dyrektor generalny OIGMW Polmed Witold Włodarczyk, rozpoczynając dyskusję.

Problem dostrzeżono już dawno

W 2008 r. w OIGWM Polmed został stworzony kodeks etyki, obowiązujący wszystkich zrzeszonych w Izbie członków. Powstała też koncepcja projektu MedKompas Poland, w ramach którego realizowane są m.in. warsztaty "Prawne i etyczne aspekty odpowiedzialności lekarzy i przedstawicieli przemysłu medycznego na gruncie obowiązującego prawa".

- Od momentu uruchomienia tego programu odwiedziliśmy ponad 100 szpitali, by bezpośrednio rozmawiać o tym, jak powinny wyglądać prawidłowe relacje między ich dyrekcjami, lekarzami a przedstawicielami przemysłu medycznego. Pokazywaliśmy też, gdzie występują zagrożenia związane z korupcją - mówił Witold Włodarczyk.

Dodał, że w trzech szpitalach - w Zakopanem, Malborku i Parczewie - projekt został zrealizowany w pełni, z przygotowaniem całej dokumentacji, kodeksem etyki oraz różnego rodzaju regulacjami.

- Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Zakopanem oraz Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku uzyskały już certyf ikaty MedKompas. Wkrótce otrzyma go także SPZOZ w Parczewie i mam nadzieję, że w ślady tych placówek pójdą inne - informował dyrektor Włodarczyk.

Czym jest compliance? Jak tłumaczył dr Dariusz Bąk, ekspert ds. etyki biznesu, jest to system zarządzania polityką zgodności działania organizacji i ludzi z ogólnie przyjętymi standardami postępowania - etycznymi, zwyczajowymi i prawnymi.

- W ramach MedKompas dostarczamy zainteresowanym wiedzy o tym, na czym polega odpowiedzialność etyczno- -prawna, jakimi normami jest związany pracownik szpitala, z czym się musi liczyć i jakimi kryteriami musi się posługiwać przy podejmowaniu decyzji w kontaktach z przedstawicielami przemysłu medycznego - wyliczał dr Bąk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH