Zmiany w programach zdrowotnych

Prezydent podpisał zmiany w ustawach o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, dotyczące programów polityki zdrowotnej. Oponenci ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do blokowania programów; resort zdrowia wyjaśnia, że zależy mu na programach o udowodnionej skuteczności.

O podpisaniu znowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, Kancelaria Prezydenta poinformowała 9 listopada. Jednym z celów zmian było uproszczenie i doprecyzowanie procedur tworzenia samorządowych programów polityki zdrowotnej. Ustawa ma też stworzyć ramy prawne umożliwiające przeprowadzanie zdrowotnych programów pilotażowych.

Najważniejsze zmiany

Po wprowadzeniu zmian samorządowe programy zdrowotne nie będą mogły być realizowane, jeśli ocena AOTMiT będzie negatywna lub programy te w ogóle nie zostaną zgłoszone do zaopiniowania. Dotychczas negatywna opinia Agencji nie blokowała możliwości realizacji programu.

Programy będą także mogły być tworzone na podstawie ujednoliconych dokumentów opublikowanych przez AOTMiT. Samorządy, które zastosują się do takiej dokumentacji, nie będą już musiały uzyskiwać opinii AOTMiT. Na samorządy, które będą realizować programy bez opinii Agencji lub z opinią negatywną, mają być nakładane kary. Zgodnie ze znowelizowaną Ustawą z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, może to być: upomnienie, nagana, kara pieniężna lub zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

Nowelizacja umożliwi też zawieszenie, w całości lub w części, realizacji programu zdrowotnego w przypadku braku możliwości jego finansowania lub ograniczenia środków finansowych na jego realizację. Program będzie też mógł zostać zakończony w przypadku wystąpienia okoliczności wskazujących na niecelowość jego dalszej realizacji, np. jeśli pojawią się nowe doniesienia naukowe dotyczące danej choroby.

Obawy kontra korzyści

Przed głosowaniami w Sejmie posłowie PO i Nowoczesnej twierdzili, że ustawa może uniemożliwić samorządom realizowanie m.in. programów refundacji in vitro. Chodziło właśnie o przepis, który zakłada konieczność uzyskania pozytywnej albo warunkowo pozytywnej opinii AOTMiT.

Obawy znalazły odzwierciedlenie w późniejszych doniesieniach medialnych. Niepokój wzbudziły także zapowiadane kary za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Resort zdrowia zapytaliśmy o uzasadnienie wprowadzanych zmian.

Jak napisała Mi lena Kruszewska, rzecznik prasowa MZ, chodziło o "wprowadzenie mechanizmu zapobiegającego powstaniu nieprawidłowości w postaci wydatkowania środków publicznych na działania o nieudowodnionej skuteczności".

Dodała, że nowe przepisy "są odpowiedzią na rekomendacje Najwyższej Izby Kontroli skierowane do ministra zdrowia dotyczące stworzenia mechanizmów weryfikacji danych w ramach procesu przekazywanych informacji o realizowanych programach".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH