W pierwszej połowie 2013 r. zaproponujemy duże zmiany w kontraktowaniu świadczeń szpitalnych. Premiowane będą placówki, które zapewniają kompleksowe leczenie. Zmienimy także system rozliczania podstawowej opieki zdrowotnej - zapowiedziała w wywiadzie dla PAP prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.

Prezes NFZ wskazała m.in. na podjęte prace nad zmianą wyceny świadczeń pediatrycznych. Przypomniała, iż od czasu wprowadzenia rozliczeń w ramach systemu JGP dużo się mówiło o niezadowalającym poziomie finansowania w tym zakresie.

- Chcemy sprawdzić, jak jest naprawdę. W pierwszym kwartale nowego roku powinniśmy poznać pierwsze rezultaty analiz prowadzonych w ścisłej współpracy ze środowiskiem pediatrów. W okresie zarządzania przeze mnie Funduszem opublikowaliśmy ponad 60 zarządzeń, w tym trzy - w mojej ocenie - najistotniejsze, dotyczące ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, leczenia szpitalnego oraz świadczeń odrębnie kontraktowanych - podkreśla Agnieszka Pachciarz.

Zaznaczyła, iż po 1 stycznia 2013 roku pacjenci nie będą mieli problemów związanych z dostępem do leczenia szpitalnego. - Ostatnie kontraktowanie bądź aneksowanie umów przebiegło sprawnie. Już pod koniec listopada 2012 r. 98% szpitali podpisało umowy lub je aneksowało - stwierdziła prezes NFZ.

Zapowiada także, że po pierwszym kwartale 2013 r. przedstawione zostaną propozycje zmian w systemie rozliczania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ): - Będzie to system bazujący na wycenie jakości i efektywności porad udzielanych przez lekarzy rodzinnych, a nie jak obecnie wyłącznie na stawce kapitacyjnej, którą otrzymują za każdego zapisanego do nich pacjenta. Stawka kapitacyjna pozostanie jednak nadal bazą finansowania świadczeń w tym rodzaju - powiedziała prezes Pachciarz.

Zmiany zostaną wprowadzone także w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Premiowane będą poradnie, które umożliwiają kompleksowe leczenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH