Zmiany systemowe wymagają czasu

Powołany przez ministra zdrowia KONSTANTEGO RADZIWIŁŁA zespół do opracowania zmian systemowych w ochronie zdrowia, w tym koncepcji zmian w organizacji i finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej w ramach środków publicznych, miał pracować do końca kwietnia. Termin wydłużono, gdyż zbyt wiele kwestii pozostało do przedyskutowania.

Wyznaczono nowy termin. Raport przygotowywany przez 12-osobowy zespół ma być sporządzony nie później niż 15 lipca 2016 r.

Minister zdrowia w zarządzeniu z 25 stycznia 2016 r. o powołaniu zespołu i wyznaczeniu jego składu osobowego zakładał optymistycznie, że zakończy on działalność "nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia pierwszego posiedzenia". Oznaczało to, że w kwietniu gotowy dokument miał trafić na biurko szefa resortu.

To nie są łatwe sprawy

Marek Balicki, biorący udział w pracach zespołu, przyznaje, że terminu nie udało się dotrzymać i prace trzeba było przedłużyć. - Zarówno zespół, jak i minister od pewnego czasu mieli tego świadomość. To nie są łatwe sprawy - tłumaczy.

- Była inicjatywa, żeby przedłużyć prace zespołu - potwierdza prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UJ oraz Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych (współpracuje także z fundacją naukową CASE).

Wyjaśnia, że tematyka obejmuje kluczowe dla systemu ochrony zdrowia kwestie. - To są duże zmiany systemowe o charakterze polityczno-ekonomiczno-społecznym. Prace oscylują wokół programu wyborczego PiS i dotyczą m.in. przesunięcia finansowania z tzw. ubezpieczeniowego na budżetowe. Jest już kształt docelowych zmian - informuje i tłumaczy, że nie chce za dużo powiedzieć, bo dyskusja jeszcze trwa.

Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia, do głównych zagadnień będących przedmiotem obrad zalicza:

zasady gromadzenia środków publicznych na opiekę zdrowotną i zarządzania tymi środkami

organizację płatnika świadczeń opieki zdrowotnej oraz nadzoru nad płatnikiem rolę ministra zdrowia, wojewodów i organów administracji samorządowej w systemie opieki zdrowotnej

planowanie podaży świadczeń zdrowotnych na poziomie krajowym i regionalnym

kontraktowanie świadczeń opieki zdrowotnej; strukturę właścicielską podmiotów leczniczych.

Osobiście kieruje minister

O ciężarze gatunkowym omawianych spraw świadczy fakt, że spośród wielu innych powołanych na początku roku eksperckich zespołów, tylko temu przewodniczy minister zdrowia. I nie jest to funkcja tytularna. Jeden z członków zespołu powiedział nam, że minister jest na każdym posiedzeniu, prowadzi obrady, uczestniczy w dyskusjach (do 21 kwietnia odbyły się 4 posiedzenia).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH