Organizacje pozarządowe obawiają się likwidacji PFRON-u i przekazania jego kompetencji samorządom

Zmierzamy w kierunku zlikwidowania wszelkich barier w dostępie do równych szans osób niepełnosprawnych - zapewnia Marian Leszczyński, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Przedstawiciele środowisk niepełnosprawnych mówią jednak: - Cały czas czekamy na zmiany ustawowe, które faktycznie pomogą niepełnosprawnym i dadzą nam prawo do godnego życia i równego traktowania.
W Szwecji osoba niepełnosprawna podała do sądu burmistrza gminy, który zapomniał przydzielić jej mieszkania, w chwili gdy osiągnęła pełnoletniość.
Burmistrz bronił się tym, że osoba nie napisała podania. Sąd jednak uznał, że winny jest urzędnik samorządu miejskiego, który zaniedbał sprawę niepełnosprawnego.
W Polsce wiele osób dotkniętych kalectwem w ogóle nie ma odwagi pomyśleć o własnym mieszkaniu, a co dopiero o podaniu burmistrza gminy do sądu...

Odwołania za odprawy

Prezes Leszczyński nie chce jednak popadać w pesymistyczny ton: - Od lat 90. sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce poprawiła się. PFRON zmienia się wraz z Polską i oczekiwaniami niepełnosprawnych - uważa Marian Leszczyński, który do sierpnia br. pełnił funkcję wiceprezesa PFRON-u. Wcześniej był m.in. dyrektorem generalnym Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej; od dziesięciu lat jest w zarządzie PFRON-u.
Problem niepełnosprawności nie jest mu obcy, gdyż dotyczy go także osobiście.
Marian Leszczyński został prezesem PFRON-u - bodaj już czternastym - w sierpniu br. po tym, gdy jego poprzednik na tym stanowisku, Ryszard Wijas, został odwołany przez ówczesną minister pracy Joannę Kluzik-Rostkowską.
Wcześniej prezes Wijas odwołał dyrektora generalnego Funduszu Marcina Domagałę, który - jak dowodziła "Gazeta Wyborcza" - próbował stworzyć aneksy do umów, które gwarantowałyby ogromne odprawy działaczom Samoobrony zwalnianym po rozpadzie koalicji rządowej.
Prezes Leszczyński przyznaje, że od 1991 roku liczba prezesów Funduszu nie była najmniejsza. Sam nawet nie pamięta, ilu ich dokładnie było... Zaznacza jednak, że dla wizerunku PFRON-u nie ma to obecnie znaczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH