Konferencja Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Nieprawdą jest, że leki dzielą się na niebezpieczne chemiczne oraz te cudowne, bezpieczne preparaty roślinne - przypomina Leszek Borkowski, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, podczas konferencji przygotowanej przez URPL. - Każdy produkt leczniczy obarczony jest działaniami niepożądanymi i nie ma znaczenia, czy jest otrzymany na drodze syntezy organicznej, czy na drodze ekstrakcji surowców roślinnych.

Plewy od ziaren

Leki ziołowe to nie tylko herbatki do zaparzania, ale i preparaty w nowoczesnej postaci (tabletek, kapsułek, płynów, roztworów, syropów, maści czy żeli).
Może być szokiem dla wielu pacjentów, że po niektórych lekach roślinnych nie powinni prowadzić samochodu.
Dlatego wobec produktów roślinnych monitoring bezpieczeństwa jest taki sam, jak wobec produktów syntetycznych. Jednak postawienie tamy przed napływem leków niebezpiecznych wymagało ogromnej pracy URPL. Od 1997 r. Urząd według jasnych kryteriów dokonał przeglądu ponad 1500 leków roślinnych, z których prawie co piąty kwalifikował się do wykreślenia.
- Po transformacji ustrojowej w 1989 r.
mieliśmy do czynienia z gwałtownym wzrostem liczby leków roślinnych różnej jakości, ok. 100-200 nowych rocznie - przypomina prof. Halina Strzelecka z Wydziału Farmaceutycznego AM w Warszawie.
- Wśród nich znajdowały się np. leki bez udowodnionych wskazań lub szkodliwe dla zdrowia i życia. Elżbieta Wojtasik, wiceprezes URPL, przypomniała przypadek sprzed kilkunastu lat, kiedy chiński preparat stosowany jako środek odchudzający spowodował kilka zgonów (zawarta w nim arystolochia to środek poronny). Niebezpieczne są te produkty lecznicze, stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej, które napływają do Europy jako suplementy diety i fałszują inne rośliny występujące w lekach.

Europejskie podium

Wbrew pozorom pojawienie się leków chemicznych nie powoduje wyparcia z rynku preparatów roślinnych. Światowy rynek tych leków ma wartość 20 mld euro.
Polski rynek to ok. 300 mln euro. Jesteśmy trzecim producentem ziół w Europie, a pod względem spożycia leków pochodzenia roślinnego plasujemy się na drugim miejscu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH