Świętokrzyskie Centrum Onkologii - Lider Informatyki 2006 - dowodzi, że przyszłość rozwoju medycyny to pełny dostęp do technologii IT

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Kompleksowe skojarzone leczenie chorób nowotworowych - chemioterapia, chirurgia, radioterapia, hormonoterapia.
Pełna diagnostyka laboratoryjna, obrazowa, histopatologiczna. I jeśli dodamy, że w Centrum rocznie hospitalizowanych jest 16 tys. pacjentów, a specjaliści udzielają 150 tys. porad, to wszystko jest już jasne. Taki szpital nie może sprawnie funkcjonować, jeśli nie jest zinformatyzowany.
Centrum jest zinformatyzowane. I to na nieprzeciętnym, jak na polskie warunki, poziomie. To zresztą zauważono i doceniono - kielecki szpital został uhonorowany przez pismo "Computerworld" tytułem Lidera Informatyki 2006.

Dział wdraża i pilnuje

ŚCO pełni rolę centralnej placówki dla chorych onkologicznie z regionu świętokrzyskiego.
W prowadzonym od 1992 r.
elektronicznym rejestrze znajduje się ponad 230 tys. pacjentów. Specjalistyczne zakłady diagnostyczne rocznie wykonują ponad 70 tys. badań obrazowych, 30 tys.
histopatologicznych i 25 tys. cytologicznych.
W Centrum pracuje 1420 osób.
- Duża liczba pacjentów i związana z tym ilość badań analitycznych oraz obrazowych, a także konieczność wieloletniej obserwacji chorych i dostępu do wyników badań z całego okresu leczenia, skłoniło nas do kompleksowej informatyzacji. Bez zastosowania technologii informatycznych trudno byłoby kierować i zarządzać tak dużym organizmem - podkreśla Ryszard Mężyk, kierownik działu informatyki ŚCO.
O tym, że dyrekcja Centrum do jego zinformatyzowania podeszła poważnie, świadczy, że w szpitalu utworzono właśnie dział informatyki. Pracuje w nim dziś 12 osób. I to od nich zależy sprawne funkcjonowanie systemu.
- Wdrażanie zintegrowanego systemu - ZSSI - rozpoczęliśmy w czerwcu 2005 r.
- informuje Paweł Masiarz z działu informatyki.
- Tworzą go systemy: Clininet, Nertaad, Sakpro, Endobase, Lis-Tech, KS-Apteka. To jest część biała. Część szara to: Simple System ERP wraz z modułem klasy business intelligence (finanse i księgowość, majątek, gospodarka materiałowa, personel, analizator biznesowy).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH