Zgłaszam poważną wątpliwość, enter...

Pierwsza e-recepta w ramach prototypu wdrażanego w Lesznie i powiecie leszczyńskim zostanie wystawiona na początku maja, mimo że, jak przyznaje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), liczba placówek, które przystąpiły do realizacji projektu, nie jest zadowalająca. Wątpliwości prawne zgłasza Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska, natomiast Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie ma zastrzeżenia co do funkcjonalności systemu.

- Nie bójmy się nowych rozwiązań - apeluje z kolei minister zdrowia Ewa Kopacz.

Tadeusz Bąbelek, prezes Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej (WOIA), w oficjalnym komunikacie zwrócił się do aptekarzy w regionie o wstrzymanie się od jakichkolwiek działań związanych z prototypem e-recepty do czasu zajęcia oficjalnego stanowiska przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i NFZ w sprawie wątpliwości prawnych.

Bożena Janicka, prezes Wielkopolskiego Porozumienia Zielonogórskiego, zapowiedziała, że lekarze zrzeszeni w WPZ wstrzymają się od uczestnictwa w projekcie e-recepty do czasu zrealizowania jasno określonych warunków, które powinien spełniać system informatyczny.

CSIOZ: zgodnie z planem

Ireneusz Myzik, kierownik projektu P1 "Elektroniczna platforma gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych", odpowiedzialny również za pilotaż e-recepty w CSIOZ, zapewnia, że mimo kłopotów, projekt e-recepty w Lesznie rozwija się zgodnie z planem. Jak jednak informuje, obecnie do pilotażu e-recepty przystąpiło tylko kilkanaście placówek - przychodni i aptek. W maju br. CSIOZ rozpocznie akcję informacyjną. Obecnie trwa instalacja interfejsów u usługodawców, którzy podpisali umowy, zakładanie kont użytkowników.

- Wkrótce pojawią się pierwsze e-recepty generowane z systemu. Przewiduję, że stanie się to na początku maja - mówi nam Ireneusz Myzik.

Według niego, główne kłopoty z wdrożeniem prototypu e-recepty w Lesznie wiążą się z działalnością prezesa WOIA Tadeusza Bąbelka, z kolei lekarze rodzinni czekają na stanowisko zarządu WPZ.

- Mamy umówione spotkanie z prezes Bożeną Janicką, staramy się obecnie ustalić termin. Myślę, że wątpliwości zostaną podczas rozmów rozstrzygnięte i nie będzie przeszkód w realizacji prototypu e-recepty - uważa Ireneusz Myzik.

Nie ukrywa, że liczy na pozytywny wynik rozmów z WPZ. Jak tłumaczy, w Lesznie funkcjonują cztery duże przychodnie, które, według CSIOZ, generują około 80% obrotu receptami w tym rejonie. Tymczasem podpisanie umów z przychodniami jest do pewnego stopnia uwarunkowane wynikami rozmów z WPZ.

Jak zaznacza Ireneusz Myzik, na podpisaniu umów CSIOZ zależy tym bardziej, że widoczne jest zjawisko polegające na tym, iż tam, gdzie przychodnia podpisuje umowę na obsługę e-recepty, okoliczne apteki także się na to decydują, niezależnie od stanowiska Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH