Apel samorządu zawodowego do lekarzy

Samorząd lekarski będzie uwrażliwiał medyków na informowanie o każdym uzasadnionym podejrzeniu przemocy wobec dzieci - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, w odpowiedzi na list Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, dotyczący tego właśnie problemu.
- Sprawa jest bardzo ważna ze społecznego punktu widzenia. Chodzi o to, żeby nie tylko zgłaszać tragiczne przypadki, ale reagować wcześniej, kiedy jeszcze jest możliwa skuteczna interwencja - mówi nam prezes Radziwiłł.
- Zleciłem również wykonanie analizy prawnej, która pokaże, jakie obowiązki, wynikające z różnych aktów prawnych, ma lekarz, jeżeli chodzi o zgłaszanie podejrzenia przemocy wobec dzieci - mówi prezes Radziwiłł. 14 stycznia Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie informowania przez lekarzy o każdym uzasadnionym podejrzeniu przemocy wobec dzieci.
RPD zaapelował do prezesa NRL o podjęcie - jak to określił - działań dyscyplinujących i uświadamiających lekarzy: "Zdarza się, że lekarze są bierni wobec problemu i unikają informowania o przypadkach mających znamiona przemocy. Często pomimo podejrzeń, że uraz jest skutkiem świadomego stosowania przemocy wobec dziecka, lekarz podejmuje jedynie działania medyczne".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH