Żeby turystyka dawała radość Prof. Bogdan Jaremin

Powstał projekt Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży

Zdarzają się sytuacje, kiedy lekarz podaje osobie wyjeżdżającej w tropiki informacje nijak mające się do faktycznej sytuacji epidemiologicznej w danym kraju - twierdzi Andrzej Kotłowski, kierownik Zakładu Medycyny Morskiej i Epidemiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Zaleca szczepienia, które są zbędne, nie zaleca zaś profilaktyki ani nie udziela jakichkolwiek informacji, które mogły-by ustrzec turystę przed zagrożeniem zdrowia lub życia.
Okazuje się, że nawet "zwykła" wycieczka do Egiptu z rejsem po Nilu może zakończyć się zakażeniem. Dlatego Międzywydziałowy Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy wsparciu WHO stworzył projekt Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży. Idea powstania krajowego ośrodka, który będzie kierował projektem, została zaakceptowana przez resort zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Będzie sieć ośrodków

Celem ośrodka jest organizowanie szkoleń dla lekarzy, którzy potem będą w stanie udzielać kompletnych, aktualnych informacji na temat sytuacji epidemiologicznej w danym kraju. Do programu mogą przystąpić wszystkie chętne podmioty, niezależnie, czy jest to centrum medyczne, przychodnia czy indywidualny gabinet lekarski.
- Istotnym elementem tego procesu jest wdrożenie standardów dla poprawy warunków zdrowotnych i ochrony życia osób podróżujących poprzez ujednolicenie informacji z zakresu rekomendowanych szczepień - podsumowuje prof. Bogdan Jaremin, dyrektor gdańskiego Międzywydziałowego Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej.
We d ług organizatorów, docelowo w kraju ma powstać ok. 100 takich ośrodków. Doktor Kotłowski podaje harmonogram: - Przewidujemy, że sieć takich centrów powstanie w przeciągu 1,5-2 lat. Szkolenia będą się odbywały w Gdyni, Warszawie lub Krakowie. Pierwsze zakończą się wiosną 2010 roku.

Po ukończeniu szkolenia

ośrodek otrzyma certyfikat, ważny 5 lat. Jego przedłużenie będzie się wiązało ze spełnieniem stawianych wymagań, udziałem w konferencjach i szkoleniach oraz coroczną sprawozdawczością z działalności, np. ile osób skorzystało z profilaktyki, ile wykonano szczepień.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH