Samorządowcy chcą wierzyć zdrowotnym decydentom

Związek Powiatów Polskich zde-cydował 16 grudnia 2009 r., że odracza zapowiadane protesty samorządowców w stolicy. Pikiety miały się odbyć pod siedzibami resortu zdrowia i Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Decyzję samorządowcy podjęli po rozmowach z minister zdrowia Ewą Kopacz, wiceministrem Jakubem Szulcem i prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem. Zgodnie z deklaracją prezesa Funduszu, dyrektorzy wojewódzkich oddziałów Funduszu otrzymali informacje o wysokości planu finansowego, aby uruchomić procedurę aneksowania lub przedłużania umów z narodowym płatnikiem na rok 2010.

W e d ług podpisanego 16 grudnia przez ministra finansów planu finansowego NFZ na 2010 r., łączne uzupełnienie nakładów na lecznictwo szpitalne ma wynieść prawie 2,9 mld zł w porównaniu z wcześniejszymi zapowiedziami.

Poziom 2009

Przypomnijmy, że Związek Powiatów Polskich ogłosił w połowie grudnia 2009 r. ogólnopolską akcję protestacyjną, której powodem były plany dotyczące zmniejszonego finansowania świad-czeń szpitalnych w przyszłym roku oraz niepłacenie szpitalom za tzw. nadwykonania.

- Minister zdrowia i prezes NFZ deklarują, że w 2010 roku na lecznictwo szpitalne przeznaczone zostaną środki na poziomie nie niższym od planowanych w roku 2009 - według stanu na grudzień. Również w poszczególnych województwach dyrektorzy oddziałów NFZ przeznaczą na lecznictwo szpitalne środki na poziomie roku 2009 - poin-formował w komunikacie prasowym Kazimierz Kotowski, prezes Związku Powiatów Polskich.

Zgodnie z podpisanym już przez ministra finansów planem NFZ na 2010 rok, łączne uzupełnienie nakładów na lecznictwo szpitalne w 2010 roku ma wynieść ok. 2,9 mld zł w porównaniu z wcześniejszymi zapowiedziami.

We d ług zapewnień resortu zdrowia podczas grudniowego spotkania z przedstawicielami powiatów, na to dodatkowe finansowanie lecznictwa szpitalnego w 2010 r. składać się mają:

  • 530 mln zł - w wyniku decyzji o uwolnieniu 1% rezerwy ogólnej NFZ
  • 450 mln zł - wskutek wprowadzenia regulacji powodujących obniżenie nakładów na refundację leków
  • 2 514 mln zł - środki z rezerwy migracyjnej (jak wykazuje doświadczenie ostatnich lat, rozliczenia migracyjne w blisko 80% dotyczą świadczeń z zakresu lecznictwa szpitalnego).
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH