Żeby leki zostały w Polsce

Ustawa refundacyjna wymaga poprawek, które ułatwiłyby życie wszystkim uczestnikom rynku

Jesień 2013 to czas, o którym wszyscy producenci leków już myślą ze zgrozą - mówił Jerzy Toczyski, prezes GSK, podczas debaty poświęconej polityce lekowej w ramach VIII Forum Rynku Zdrowia, mając na myśli brak informacji o tym, co dalej z decyzjami refundacyjnymi wydanymi tylko na dwa lata.

To przykład dylematu, którego rozwikłania bezskutecznie można szukać w tzw. ustawie refundacyjnej. Z drugiej strony znajdują się w niej niejednoznaczne przepisy, które powodują problemy z ich praktycznym stosowaniem.

Kwestia konstruowania grup limitowych, programy lekowe, częstotliwość aktualizacji list refundacyjnych - to tylko kilka elementów, które sygnalizowali uczestnicy dyskusji, wyrażając jednocześnie opinię, że niezbędne są poprawki do ustawy refundacyjnej, które ułatwiłyby życie wszystkim uczestnikom rynku.

Przeważały też opinie, że jest za wcześnie na wyciąganie dalekosiężnych wniosków z funkcjonowania ustawy refundacyjnej. Trudno np. ocenić jej skutki dla zdrowotności społeczeństwa po 10 miesiącach.

Czy mamy politykę lekową

Zdaniem Macieja Boguckiego, prezesa Instytutu Ochrony Zdrowia, należy prześledzić po kolei wszystkie elementy ustawy refundacyjnej, by móc stwierdzić, które zadziałały, a które nie: - W tej chwili ustawa daje w zasadzie wszelkie możliwe narzędzia płatnikowi i regulatorowi do zarządzania procesem i sterowania polityką lekową. Natomiast nie wszystkie rozwiązania się sprawdziły. W moim przekonaniu, sposób ustalania i negocjowania ceny można byłoby w znaczny sposób uprościć - stwierdził prezes Bogucki. - Przede wszystkim zaś zastosowanie ustawy należałoby podłączyć pod spójną, jednolitą systemowo politykę lekową, której w Polsce nie ma.

O braku polityki lekowej mówił też dr Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes Naukowej Fundacji Polpharmy.

- Wszystko, co robimy, powinno wynikać z założeń polityki lekowej.

WHO od lat wnioskuje o opracowanie takiego dokumentu rządowego.

Dość częsta zmienność na stanowisku ministra zdrowia w Polsce powoduje, że każdy z kolejnych szefów resortu wprowadza nowe rozwiązania, które nie do końca są spójne z innymi mechanizmami. Rząd powinien wypracować wspólną strategię w porozumieniu ze wszystkimi, którzy mają wpływ na politykę lekową.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH