Polskie społeczeństwo jest coraz starsze, jednocześnie wydłuża się długość życia. Stwarza to poważne wyzwania dla systemu ochrony zdrowia, nie tylko w zakresie medycyny interwencyjnej, ale także szeroko rozumianej profilaktyki i edukacji zdrowotnej.

Nie bez znaczenia jest wpływ starzenia się społeczeństwa na ekonomiczną stronę procesu leczenia, m.in. koszty związane z farmakoterapią i hospitalizacją osób starszych - podkreślali uczestnicy dyskusji panelowej poświęconej wpływowi zmian demograficznych na system ochrony zdrowia podczas IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Subiektywnie czujemy się lepiej, ale...

Dr Anita Gębska-Kuczerowska, kierownik Studium Zdrowia Publicznego w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, przewodnicząca Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, zwróciła uwagę na to, że starzenie się osobnicze (fizjologiczne) jest odrębnym, aczkolwiek równoległym procesem do starzenia metrykalnego oraz demograficznego populacji.

- Z perspektywy życia każdego człowieka - proces starzenia się w wymiarze biologicznym zaczyna się od momentu narodzin, a w zasadzie jeszcze w okresie prenatalnym. Natomiast przyjęcie określonego kryterium wieku, tj. początku starości, zostało określone arbitralnie i służyło konkretnym celom - społecznym i ekonomicznym - wyjaśniała dr Gębska-Kuczerowska.

Według kryteriów ustalonych przez ekspertów WHO, społeczeństwo stare to takie, w którym odsetek osób w wieku 65 lat i więcej przekracza 7%. - Patrząc na dane statystyczne z Polski, można stwierdzić, że tę granicę starości jako społeczeństwo przekroczyliśmy już w latach 60-70. ubiegłego wieku - przypomniała kierownik Studium Zdrowia Publicznego NIZP.

Zaznaczyła, że w przypadku starzenia demograficznego, złożonego procesu, zmienia się struktura wieku populacji. Ważne jest nie tylko to, iż ludzie żyją dłużej, ale warto zwrócić uwagę także na inne związane z tą tendencją kwestie, takie jak: niewielka dzietność i mały przyrost naturalny, wartości wskaźnika zgonów - szczególnie przedwczesnych, czy migracje (głównie emigrację młodych ludzi).

Prof. Janusz Szymborski z Wszechnicy Polskiej Szkoły Wyższej TWP, członek Rządowej Rady Ludnościowej, wskazał na fakt, że mimo poprawy subiektywnej oceny stanu zdrowia przez Polaków w ostatnich pięciu latach, populacja osób z chorobami przewlekłymi wzrosła w tym okresie o 5 punktów procentowych.

Częstość tych schorzeń oczywiście wzrasta wraz z wiekiem. Aż u 82% osób powyżej 50. roku życia stwierdzono występowanie przynajmniej jednej choroby lub dolegliwości przewlekłej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH