Po konferencji "Vistula 2006" - rekomendacje Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS

Leczenie antyretrowirusowe w USA i krajach europejskich odbywa się według pewnych standardów - rekomendacji opracowanych w oparciu o możliwości finansowe poszczególnych państw.
Polska także chce stworzyć własny program, który byłby kompromisem pomiędzy koniecznością stosowania terapii takich, jakie są dostępne w innych krajach europejskich, a daleko różnymi warunkami finansowymi.
Tyle ogólniki. Co do szczegółów, celem niedawnej konferencji "Vistula 2006" było m.in. ustalenie strategii leczenia, ujednolicenie kryteriów diagnostycznych i leczniczych ko-infekcji HIV. Rekomendacje ramowe mają spowodować ujednolicenie działania we wszystkich ośrodkach zajmujących się HIV/AIDS, a także uzmysłowienie decydentom odpowiedzialnym za finansowanie programów leczniczych i organizację ochrony zdrowia ile i za co płacą, a także jakich efektów oni i pacjenci mogą oczekiwać.

Schemat postępowania

Zaproponowano schemat postępowania, którego istotą jest stworzenie niewielkiej liczby wyspecjalizowanych ośrodków.
Będą one ulokowane w dużych miastach i oferowały szeroką opiekę medyczną: usługi stomatologa, różnych specjalistów, programy substytucyjne, prewencyjne. Kiedy osoba zakażona wirusem HIV nie będzie się obawiała, że pójście np. do dentysty jednoznaczne jest ze stygmatyzacją, chętniej się ujawni.
Tym samym, jak mówią specjaliści od chorób zakaźnych, zlokalizowane i osłabione zostanie źródło zakażenia - chory zostanie zidentyfikowany, zacznie się leczyć i korzystać ze wszystkiego, co oferuje w tym zakażeniu opieka zdrowotna. Będzie też wiedział, jak nie zakażać innych. Podczas konferencji naukowo-szkoleniowej PTN AIDS "Vistula 2006" ustalono rekomendacje dotyczące: leczenia antyretrowirusowego (w tym leczenie ARV kobiet ciężarnych, oporności HIV na leki ARV) ko-infekcji HIV/HCV/HBV postępowania przy uszkodzonej wątrobie o etiologii niewirusowej postępowania w zakażeniach oportunistycznych nowotworów u zakażonych HIV profilaktyki transmisji wertykalnej HIV (diagnostyka dzieci kobiet zakażonych HIV, program szczepień ochronnych dzieci urodzonych przez matki HIV(+) ostrej choroby retrowirusowej zespołu rekonstrukcji immunologicznej zawodowego postępowania poekspozycyjnego u osób narażonych na zakażenie HIV pozazawodowej profilaktyki poekspozycyjnej zaburzeń lipidowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH