Polska Grupa Ekspertów HBV przygotowała szczegółowe zasady kwalifikacji do leczenia i doboru terapii dla pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby

Zastępowanie leku nieskutecznego z powodu niewrażliwości pacjenta na jego działanie wydaje się sprawą oczywistą. Źle jest jednak wówczas, gdy lekarz nie ma go czym zastąpić. Tak dzieje się w przypadku leczenia HBV. W procedurach NFZ nie przewidziano alternatywy dla pacjentów, którzy przestają reagować na pewne leki po rocznej terapii.
Specjaliści twierdzą, że obowiązujące obecnie procedury są przestarzałe i należy je dostosować do aktualnego stanu wiedzy oraz do ciągle ulegających modyfikacjom metod leczenia HBV. Zawiązała się więc Polska Grupa Ekspertów HBV*, która przygotowała rekomendacje, a więc szczegółowe zasady kwalifikacji do leczenia i doboru terapii dla pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby B.
Eksperci zalecają stosowanie leczenia np. lamiwudyną w skojarzeniu z innymi lekami, co może dać lepsze efekty w przypadku stwierdzenia oporności na samą lamiwudynę.

Problem społeczny

Pozostaje jeszcze kwestia przeforsowania w Narodowym Funduszu Zdrowia nowego podejścia do leczenia HBV. NFZ zajmuje się sprawą. Decyzje jeszcze nie zapadły.
Problemem może być cena. Leczenie lamiwudyną kosztuje miesięcznie 300- 400 złotych i jest kilkakrotnie tańsze niż nowymi lekami.
Eksperci mają nadzieję, że z włączeniem proponowanych leków do obowiązujących procedur nie będzie problemów.
Specyfiki te bowiem są dopuszczone do obrotu na rynku polskim, ale nie są jeszcze objęte refundacją.
WZW B, pomimo spadku liczby zachorowań, nadal stanowi niebagatelny problem społeczny. Jest niewątpliwie lepiej niż było ponad 10 lat temu. Dzięki upowszechnieniu szczepień ochronnych, już w latach 1993-2001 liczba zachorowań na WZW typu B zmalała o 82%. W 1999 roku wskaźnik zapadalności spadł do 9,1 na 100 tys. mieszkańców, a w roku 2000 wyniósł 7 osób na 100 tys. mieszkańców i był jednym z lepszych rezultatów uzyskanych na świecie. Wskaźnik ów jednak trochę nam się psuje... Jeśli w 2004 roku wynosił on 3,86, to rok później już 4,29. Są przy tym regiony, w których wskaźnik przekracza średnią krajową. Dwukrotnie wyższy jest np. w województwie świętokrzyskim.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH