Ze sprawozdania Komisji Europejskiej dotyczącego rynku farmaceutycznego: Prosimy o mniej biurokracji

W lipcu 2009 r. ukazało się końcowe sprawozdanie Komisji Europejskiej, podsumowujące badanie sektora farmaceutycznego, pt. "Sector Inquiry into Pharmaceuticals". Rozpoczęte zostało w styczniu 2008 r., a dotyczyło lat 2000-2007. Na podstawie tego bardzo obszernego badania, KE sporządziła zalecenia mające z jednej strony stymulować konkurencję na rynku farmaceutycznym, a z drugiej generować oszczędności dla budżetów ochrony zdrowia.

Wprowadzanie na rynek leków generycznych jest opóźniane, a liczba pojawiających się na tym rynku nowatorskich, niosących istotny postęp w terapii, cząsteczek - spada. Tak brzmi jeden z ważniejszych wniosków formułowanych w sprawozdaniu KE.

Przyspieszyć procedury

- W branży farmaceutycznej potrzeba więcej konkurencji, a mniej biurokracji - uważa Neelie Kroes, europejski komisarz ds. konkurencji. - Jeżeli chodzi o wprowadzanie leków generycznych na rynek, każdy tydzień, każdy miesiąc opóźnienia wiąże się z dodatkowymi kosztami dla pacjenta i podatnika.

- Nie zawahamy się przed zastosowaniem przepisów o ochronie konkurencji tam, gdzie opóźnienia te są spowodowane ograniczającymi ją praktykami - informuje w sprawozdaniu Kroes. - Pierwsze postępowania w tym zakresie są już w toku, a w dalszej kolejności planowane są dostosowania regulacyjne w celu rozwiązania szeregu problemów odnotowanych w tym sektorze.

Zalecenia KE

Jedno z głównych zaleceń formułowa-nych w raporcie KE dotyczy "znacznego przyspieszenia procedur rejestracji leków generycznych. Komisja uważa, że produkty generyczne powinny automatycznie wchodzić na listy refundacyjne, jeśli lek innowacyjny już taki status posiada, ponieważ w niektórych przypadkach pozwoliłoby to na szybsze wprowadzenie takiego produktu".

- Inne zalecenia Komisji: Interweniowanie w przypadku wykrycia wprowadzającej w błąd kampanii informacyjnej kwestionującej jakość leków generycznych.

- Usprawnienie badań sprawdzają-cych wartość dodaną nowatorskich leków.

- Dopilnowanie, by nie dochodziło do ingerencji osób trzecich, aby nie prowadziły one do opóźnień w rejestracji leków generycznych.

Komisja apeluje także do państw członkowskich o "pilne ustanowienie patentu wspólnotowego i wyspecjalizowanego, jednolitego systemu sądowego rozstrzygania sporów patentowych w Europie, w celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych oraz niepewności wśród producentów".

Komisja Europejska w swoim lipcowym sprawozdaniu podkreśla, że aż 30% postępowań sądowych w sprawach patentowych prowadzonych jest jednocześnie w kilku państwach członkowskich, a w 11% spraw sądy krajowe wydają sprzeczne wyroki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH