Opublikowano już kilka dokumentów, które stały się podstawą ochrony prawnej karmienia piersią, w tym m.in. Konwencję Praw Dziecka

Potomstwo każdego ssaka żywi się mlekiem matki, czyli kompleksem biologicznym przystosowanym do specyficznych dla danego gatunku potrzeb. Każdego, tylko nie człowieka... Tutaj eksperymentom, niestety, końca nie widać.
Doc. Krystyna Mikiel-Kostyra, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, przypomina, że sztuczne żywienie niemowląt i przedwczesne podawanie dodatkowej żywności niemowlętom zostały zidentyfikowane jako czynnik ryzyka chorób infekcyjnych, alergicznych, przewlekłych wieku dziecięcego i młodzieńczego, m.in. cukrzycy typu I, nadwagi i otyłości, chorób rozrostowych, a także choroby niedokrwiennej serca.

Zyskać już na starcie

- Natomiast karmienie piersią - właściwie prowadzone, czyli przez pół roku podawanie tylko mleka matki, a potem mleka matki i wprowadzanie stopniowo żywności uzupełniającej - zapewnia zdrowie dorosłemu już człowiekowi - przekonuje doc. Krystyna Mikiel-Kostyra. - Przede wszystkim już na początku życia nie będzie miał zaburzonego systemu immunologicznego. Własna odporność małego człowieka zaczyna rozwijać się stopniowo dopiero po 4 miesiącu życia, do tego czasu czerpana jest z mleka matki. Mniejsze jest też ryzyko chorób metabolicznych, szybszy rozwój i przyrost masy mózgu, co wiąże się z wyższym ilorazem inteligencji i lepszym rozwojem psychomotorycznym.
Mleko kobiece chroni dzieci także przed próchnicą zębów mlecznych i stałych i wadami zgryzu.
Lekarze dowiedli także, że karmienie piersią jest nie tylko dobre dla dziecka, ale i dla matki. U kobiety karmiącej lepiej przebiega połóg, mniejsze jest ryzyko anemii, a nawet, jak twierdzą, szybciej traci kilogramy, które przybyły jej w trakcie ciąży. Badania wskazują również na skutki długofalowe karmienia piersią. A są to: niższe ryzyko raka piersi, jajnika, osteoporozy.

Co jest droższe?

Ekonomiści natomiast zwracają uwagę, że karmienie piersią jest tanie. I to nie tylko kwestia tego, że produkt nic nie kosztuje.
Odpadają koszty akcesoriów do sztucznego karmienia, mleka modyfikowanego i - w naszej rzeczywistości praktycznie nie brane pod uwagę - koszty leczenia chorego dziecka oraz zwolnień lekarskich rodziców.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH