Lekarz działa najczęściej wtedy, gdy pacjent jest chory. Ja proponuję: Lekarzu, zostań architektem zdrowia, projektuj je tak, aby się nie psuło, czyli zapobiegaj chorobie! Rozmowa z Zygmuntem Kamińskim*, prezesem firmy Kamsoft

- Cybernetyka i modelowanie matematyczne.
Takie pojęcia stosuje Pan w odniesieniu do medycyny. Czy te dziedziny rzeczywiście mogą się uzupełniać?

- Oczywiście! Chociaż to bardzo szerokie i trudne zagadnienie. Odpowiadając jednak w najbardziej obrazowy sposób, powiem tak: lekarz dawniej miał słuchawki i parę prostych aparatów, a dzisiaj posługuje się tomografem oraz innymi skomputeryzowanymi urządzeniami.
Dlaczego? Bo chce dokładnie zmierzyć określony proces, czy zjawisko dotyczące zdrowia pacjenta. Kiedy już zmierzy, otrzymuje pewne liczby; kiedy zaś są liczby, to można je przetworzyć lub nimi zarządzać.
A cybernetyka to nauka o zarządzaniu w człowieku i maszynie...
Wszyscy ludzie chorują. Przebieg życia każdej osoby, a ściślej - historię i sposób chorowania każdego z nas - można pokazać na osi czasu. Otrzymujemy w rezultacie takiej analizy różne wykresy zależności zachodzących w danej grupie społecznej.
Ta analiza pokazuje, czy dany proces nasila się, czy traci na znaczeniu. Jednym z największych problemów, są choroby układu krążenia; a wiemy, że problemy odnoszące się do tej grupy schorzeń cały czas niebezpiecznie rosną. Z jaką prędkością, w jakim kierunku - tego na poziomie jednego pacjenta nie zobaczymy.
Jednak w dużej grupie chorych, czyli w większej, masowej skali, zauważymy określone tendencje. A to pozwala nam już na skuteczne sterowanie danym zjawiskiem.

- Przekonuje Pan, że matematyczne prognozowanie epidemiologii poszczególnych schorzeń nie tylko jest możliwe, ale pozwoli publicznemu płatnikowi racjonalniej wydawać pieniądze na leczenie. Trudno nie odnieść wrażenia, że teoria w tym przypadku jest bardzo daleka od praktyki.

- Tego rodzaju monitorowanie i przewidywanie zjawisk chorobowych może być bardzo pomocne, ale w Polsce to narzędzie nie jest dzisiaj, niestety, wykorzystywane.
Dlaczego? Bo taka metoda po prostu nie została jeszcze u nas wdrożona.
Tymczasem cybernetyzacja, czyli opisanie zdrowia człowieka funkcjami matematycznymi, powinno być w naszym kraju stosowane od dawna.
Dla każdej choroby można wyznaczyć zależność funkcyjną, opisując częstość występowania danej choroby w funkcji wieku pacjentów. Pole pod wykresem przemnożone przez ceny usług, to nic innego, jak koszty leczenia tej jednostki chorobowej. Pytanie strategiczne brzmi: w którym miejscu osi czasu należy "zaatakować" to schorzenie, aby uzyskać najlepszy efekt terapeutyczny, najniższym kosztem. Nie można uderzać za wcześnie - kiedy choroba jeszcze nie występuje, ani za późno, czyli kiedy choroba już znacznie się rozwinie. Trzeba znaleźć najlepszy punkt na osi czasu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH