Zdrowie psychiczne ma swoje pięć minut

Kilka lat po wprowadzeniu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego można wreszcie przyznać, że jego główne cele zostały osiągnięte, jak również to, że nie można go dalej realizować bez odpowiedniego finansowania - twierdzi poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

O realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w Polsce mówiono w czwartek (19 lutego), podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. Beata Małecka-Libera, wiceminister zdrowia, podsumowując realizację programu w 2013 r., przyznała, że na szczególne podkreślenie zasługuje duże zainteresowanie samorządów terytorialnych zdrowiem psychicznym swoich mieszkańców.

Rosną potrzeby i wydatki

Wskazała, że na podstawie wyników badań "Epidemiologia zaburzeń psychicznych" przeprowadzonych na wybranej losowo grupie 10 tys. osób w próbie wiekowej 18-64 lata u 23,4% rozpoznano w ciągu życia co najmniej jedno zaburzenie psychiczne. To oznacza, że problem ten dotknął ponad 6 mln mieszkańców w wieku produkcyjnym. Wśród nich co 4. osoba doświadczyła więcej niż jednego zaburzenia, a co 25. - trzy lub więcej epizodów.

Do najczęstszych problemów należały zaburzenia z używaniem substancji psychoaktywnych (12,8%), w tym nadużywanie alkoholu i narkotyków. Na kolejnym miejscu znalazły się zaburzenia nerwicowe, na które cierpi co 10. Polak w wieku produkcyjnym, co daje 2,5 mln osób.

Wiceminister zwróciła również uwagę na to, że w obliczu rosnącej skali rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych wzrasta zapotrzebowanie na opiekę psychiatryczną. Nastąpił wzrost liczby osób, którym udzielono świadczeń zdrowotnych w warunkach ambulatoryjnych - z 1 mln 209 tys. w roku 2012 do 1 mln 460 tys. w 2013 roku.

- Odnotowano także wzrost liczby osób leczonych z powodu zaburzeń psychicznych w dziennej opiece ambulatoryjnej. Tutaj największą grupę stanowiły osoby z zaburzeniami niepsychotycznymi i spowodowanymi używaniem alkoholu - wyjaśniła Beata Małecka-Libera. - Podobna sytuacja jest w zakładach zamkniętych opieki zdrowotnej.

Zwróciła też uwagę na wzrost nakładów na udzielanie świadczeń w opiece zdrowia psychicznego. Wydatki te wzrosły z 2 mld 134 mln zł w roku 2012 do 2 mld 201 mln zł.

Plany na rok 2015

Jak wyjaśniła wiceminister Małecka-Libera, podejmowane są nowe działania w rożnych obszarach: tworzenie centrów zdrowia psychicznego, zmiany legislacyjne, które będą wspierały działanie programu, zmiany w wycenach świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej, bieżąca realizacja programu i opracowanie nowych programów zdrowotnych. Trwają też prace nad nową edycją Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH