Zdrój inwestorów

Zapowiadana przez resort zdrowia niemal całkowita prywatyzacja ostatnich uzdrowiskowych spółek Skarbu Państwa spowoduje, że o ich przyszłości w dużej mierze zdecydują prywatni inwestorzy. A ci postrzegają perspektywy rozwoju polskich uzdrowisk jako obiecujące, mimo konieczności sporych nakładów.

Od 2001 roku sprywatyzowano już 15 uzdrowiskowych spółek - siedem wyłączono z tego procesu, ale stanowisko Ministerstwa Skarbu jest jasne: docelowo jedynie uzdrowisko Krynica-Żegiestów ma pozostać w rękach państwa, ale nie wiadomo, jak długo.

- Obecnie wobec braku dokapitalizowania spółek uzdrowiskowych przez Skarb Państwa, tylko prywatyzacja jest w stanie zapewnić dla nich dodatkowe fundusze. W przeciwnym razie podmioty te zostaną takimi "ubogimi krewnymi" wobec prywatnych spółek, które inwestują na potęgę - argumentuje Jan Golba, prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, burmistrz Muszyny.

Jego zdaniem, pozwoli to dodatkowo powstrzymać tzw. prywatyzację pełzającą, czyli wyprzedawanie przez spółki państwowe części majątku uzdrowiska niemal za bezcen.

Niepewne finansowanie

Co obecnie jest największym problemem dla inwestorów po przejęciu spółki uzdrowiskowej Skarbu Państwa?

- Przejmujący spółki twierdzą, że przede wszystkim przerost zatrudnienia, następnie silna pozycja licznych związków zawodowych w spółkach uzdrowiskowych oraz niepewność co do wielkości nakładów na lecznictwo uzdrowiskowe - wylicza Jan Golba.

Mówiąc wprost, kierujący tego typu placówkami powinni wiedzieć, jakie będą nakłady na lecznictwo uzdrowiskowe w najbliższych latach - w przeciwnym razie uzdrowiska nie będą wiedziały, na jakim stoją fundamencie.

Z tym jest właśnie kłopot.

W ostatnich latach nakłady na lecznictwo uzdrowiskowe wahały się od 0,96 do prawie 1,20% wydatków budżetu NFZ. Jak podkreśla burmistrz Muszyny, nie ma tutaj jednoznacznej polityki, a to jest wręcz niezbędne.

- Pojawiły się nawet, na szczęście nieudane, próby wprowadzenia przez Ministerstwo Zdrowia odpłatności za zakwaterowanie i wyżywienie.

Nagłe przejście z pełnego dofinansowania pobytu na ograniczone położyłoby praktycznie większość polskich uzdrowisk - ocenia prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych.

Kto za to płaci

Na niepewną sytuację w zakresie kontraktowania lecznictwa uzdrowiskowego wskazuje też Przemysław Morysiak, prezes Uzdrowiska Polskie Zarządzanie Sp. z o.o.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH