Krakowski Szpital św. Rafała będzie bodaj pierwszym w Polsce, o którego losach...

Szefowie prywatnych klinik w Polsce często przypominają, iż bardzo ważnym, a czasami wręcz głównym źródłem przychodów ich firm jest kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oczywiście, świadczenia obejmujące procedury typowe dla szpitali, a finansowane przez pacjentów na zasadach komercyjnych, to również istotna część wpływów niepublicznych placówek. Jednak bez środków z NFZ trudno byłoby im osiągąć dobre wyniki ekonomiczne. Tymczasem w Krakowie firma Scanmed za kilka miesięcy otworzy wieloprofilowy Szpital św. Rafała, który w ogóle nie będzie miał kontraktu z Funduszem.
Inwestycja w tak poważne rozszerzenie świadczeń szpitalnych wydaje się obecnie jednym z ważniejszych założeń strategii aktywności w sektorze medycznym Narodowego Funduszu Inwestycyjnego Progress SA, który w ubiegłym roku przejął 100% udziałów firmy medycznej Scanmed Sp. z o.o. Jak już informowaliśmy, do końca pierwszego kwartału 2008 roku NFI Progress zamierza zainwestować w krakowską spółkę 13 mln zł, a jego łączne nakłady na Grupę Scanmed wyniosą 60 mln zł. Właśnie dzięki tej inwestycji powstanie m.in. nowoczesny Szpital św. Rafała.
- Ochrona zdrowia w Polsce, która dotychczas nie przyciągała zbyt wielu inwestorów, jest niezwykle obiecującym rynkiem - stwierdził niedawno Grzegorz Golec, prezes NFI Progress SA.

Budynek po fundacji

Szpital św. Rafała będzie funkcjonował jako tzw. business unit w Grupie Scanmed w istniejącym już budynku przy ul. Bochenka w Krakowie. Wcześniej działalność w tym obiekcie - m.in. z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i poradni specjalistycznych - prowadziła polsko-włoska Fundacja. Czterokondygnacyjny obiekt wznoszony był właśnie z myślą o jego szpitalnym przeznaczeniu. I po latach - choć już nie za sprawą fundacji - tak właśnie się stanie...
Scanmed kupił ów budynek o powierzchni użytkowej 11 tys. metrów kw. Trwa jego modernizacja, mająca m.in. na celu dostosowanie do wszelkich obowiązujących obecnie wymogów techniczno-sanitarnych. Uruchomienie szpitala (100 jednoosobowych sal) planowane jest w tym roku po wakacjach, ale całość przedsięwzięcia rozpisano na trzy etapy. Nie ma bowiem teraz takiej potrzeby, aby od razu zagospodarować wspo mniane 11 tys. metrów kwadratowych. W pierwszym etapie ruszą sale operacyjne i część zaplecza łóżkowego. W dalszej kolejności - rozwijany będzie zakres procedur medycznych, zwiększy się też liczba miejsc dla pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH