WHO dąży do tego, aby do 2010 roku objęto szczepieniami 75% osób z grup szczególnie zagrożonych grypowymi powikłaniami

Według WHO rocznie na świecie z powodu grypy umiera około miliona osób.
Zagrożenie tym wirusem rośnie. W wielu krajach przeprowadza się masowo szczepienia profilaktyczne.
Polska, pod względem liczby szczepionych mieszkańców, na zupełnie szarym końcu w rankingu szczepień nie jest, jednak w pierwszej pięćdziesiątce mieści się z trudem. Przyczyn tak słabego, jak na możliwości naszego kraju, wskaźnika, wirusolodzy i epidemiolodzy upatrują w słabym rozpropagowaniu informacji o konieczności szczepień, powadze powikłań grypowych i braku wiedzy na temat kosztów ich leczenia.
Szczepienia przeciw grypie w Polsce nie są jeszcze powszechne. Tylko co szósty Polak szczepił się kiedykolwiek na grypę - podaje GUS w publikacji "Stan zdrowia ludności w 2004 roku" w rozdziale "Profilaktyka". Najliczniej szczepią się osoby dorosłe, znacznie rzadziej szczepieniom przeciw grypie poddaje się dzieci.
Szczepienie to powinno się powtarzać każdego roku. Jak wskazują wyniki badania GUS, takie zalecenia wykonał tylko co 14. mieszkaniec Polski, głównie z własnej inicjatywy. Najczęściej szczepiły się osoby starsze, co najmniej 60-letnie, najrzadziej natomiast dzieci i młodzież do 20. roku życia. W 2005 roku nie było dużo lepiej. Przeciwko grypie zaszczepiło się 76 osób na 1000.

Zmartwienie pediatrów

Wskaźnik to słaby, zważywszy, że specjaliści biją na alarm. Już od pandemii hiszpanki wiadomo, że ilość zgonów z powodu chorób układu krążenia wzrasta w czasie i po fali zachorowań na grypę. Zawały serca oraz udary mózgu występują częściej zimą, a ich szczyt pokrywa się z większą liczbą infekcji układu oddechowego.
Stwierdzono także, że przynajmniej co czwarty zawał serca jest bezpośrednio poprzedzony ostrą infekcją układu oddechowego. W sezonie grypowym wyraźnie wzrasta liczba hospitalizacji na oddziałach pediatrycznych.
- Na grypę można zachorować niezależnie od wieku, ale najwięcej zachorowań notuje się u dzieci, które przenoszą wirusa wśród członków rodziny, w żłobku, przedszkolu i szkole. Zapalenie uszu u dzieci może prowadzić do dysfunkcji receptora słuchowego, częściowej utraty słuchu, czasami głuchoty. Szczególnie ciężko przebiega zapalenie oskrzelików u niemowląt - mówi prof. Andrzej Radzikowski, konsultant województwa mazowieckiego ds. pediatrii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH