Przepisy dotyczące ochrony zdrowia, często przygotowywane na zapotrzebowanie polityczne, są pełne absurdów. Buble legislacyjne lub konieczność indywidualnej interpretacji prawa to częste sytuacje w polskim systemie opieki zdrowotnej. Oczywiście nie jest tak, że wszystko, co tworzy w zakresie prawa Ministerstwo Zdrowia, jest złe. Zacznijmy jednak od absurdów - twierdzi KRZYSZTOF LIS, starosta powiatu szczecineckiego.

Multimedia

Minusy

1. Rozporządzenie o przyznawaniu obuwia ortopedycznego. Przepisy te budzą ogromne zdziwienie.

Przewidują, że osoba po amputacji, ze zdeformowaną lub krótszą nogą, powinna dostawać raz na rok obuwie ortopedyczne. Przez lata słowo "obuwie" urzędnicy interpretowali jako parę butów. Ostatnio NFZ skupił się jednak na słowach "chora stopa" i refunduje tylko jeden but, drugi pacjent musi kupić sobie sam.

2.Niektóre zapisy ustawy o ratownictwie medycznym. Jeden z nich wskazuje, że do chorego karetkę wysyła - po odebranym telefonie - dyspozytor medyczny.

Przy osobie, która nagle zasłabła na ulicy, nie zatrzyma się więc przejeżdżający ambulans, ponieważ nie ma zlecenia.

3.Urzędy skarbowe i ich interpretacja prawa podatkowego.

Kilka absurdów - proszę bardzo: SPZOZ-y jako samodzielne jednostki nie płacą podatku dochodowego od zysku, ale przekształcone w spółki prawa handlowego - które powołały NZOZ-y - od wypracowanego zysku płacą 19% podatek dochodowy. Gdzie jest równość podmiotów?! Jest zielone światło dla zmian formy organizacyjnej w spółki prawa handlowego.

Jeżeli jednak chcemy do nowej spółki aportem wprowadzić mienie ruchome po byłym SPZOZ-ie (np. tomograf, RTG, USG), musimy od wartości tego sprzętu zapłacić podatek VAT. Gdzie logika? Fiskalizm do potęgi "n".

Okazuje się także, iż pobyt matki w szpitalu w przypadku chorego dziecka (opłacenie przez matkę doby hotelowej) może być opodatkowany podatkiem VAT. Ale jeśli udowodnimy, że pobyt matki przy chorym dziecku służył przywróceniu zdrowia lub jest niezbędny do leczenia pacjenta - to wtedy VAT wynosi "0".

Inny przykład: zabiegi, które mają na celu tylko poprawę wyglądu (np. operacja plastyczna nosa) są obciążone 23% podatkiem VAT. Ale inaczej jest kwalifikowana operacja tego samego nosa, u tej samej osoby w celu poprawy oddychania. Opłata w takim przypadku jest zwolniona z opodatkowania VAT-em.

4.Zapis w rozporządzeniu ministra zdrowia, dotyczący refundacji dwóch aparatów słuchowych przy obustronnym ubytku słuchu.

Zgodnie z nim, NFZ współfinansuje aparaty słuchowe na oboje uszu tylko osobom czynnym zawodowo, dzieciom do lat 18 lub osobom do 26 lat, jeżeli jeszcze się uczą. Bezrobotni, emeryci i renciści - chociaż są ubezpieczeni, mogą mieć dopłatę tylko do jednego aparatu.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH