Podsumowując całą czteroletnią kadencję minister Ewy Kopacz wraz z jej zespołem, muszę zacząć od stwierdzenia, że udało się temu zespołowi osiągnąć znacznie więcej, niż się tego spodziewałem przed czterema laty - uważa prof. PIOTR KUNA, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

Multimedia

Szczególne przyspieszenie prac miało miejsce w ostatnim roku, więc nie o wszystkich końcowych efektach tych działań mogę się wypowiedzieć i trudno przewidzieć ich ostateczny skutek.

Niewiadomą jest chociażby, jak tzw. ustawa refundacyjna wpłynie na dostęp chorych do dotychczas stosowanych leków; to ważne, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych. Ten wpływ będzie widoczny w najbliższych dwóch latach i wtedy będzie to można ocenić.

Plusy

1. Wprowadzenie pakietu ustaw zdrowotnych (ustawa o działalności leczniczej, ustawa o prawach pacjenta, ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz liczne nowelizacje obowiązujących ustaw). Szczególnym sukcesem jest oderwanie w przyszłości finansowania zadłużenia ochrony zdrowia od budżetu państwa. Gorąco to popieram.

Tego typu rozwiązania wprowadzają większą odpowiedzialność jednostek założycielskich dla zakładów opieki zdrowotnej i stopniowo zaczną wypierać partykularną politykę i układy z mieszania się do spraw zdrowia.

2.Rozporządzenie o zmianie kryteriów oraz przedłużenie do roku 2016 okresu na dostosowanie zakładów opieki zdrowotnej do nowych rozwiązań budowlanosanitarnych.

Obecnie ochrony zdrowia nie stać na tak ogromne inwestycje, jakie były narzucone w poprzedniej wersji rozporządzenia. Nadal jednak uważam, że czas do roku 2016 jest niewystarczający. Z podobnym problemem zetkną się - i to już w tym roku - Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

Jestem ciekawy, jak nowy minister zdrowia poradzi sobie z problemem, który wkrótce się ujawni...

3.Autentyczne i bardzo aktywne zaangażowanie Ministerstwa Zdrowia we współpracę międzynarodową na rzecz europejskiej i globalnej sieci zdrowia dla wszystkich.

Widoczne jest to szczególnie teraz - w okresie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Mam szereg kontaktów międzynarodowych i z wielką przyjemnością słucham niezwykle pozytywnych opinii płynących czy to z Brukseli, czy z WHO oraz od wielu wielonarodowych stowarzyszeń finansujących programy prozdrowotne. Polskie Ministerstwo Zdrowia, poprzez swoje liczne i skuteczne przedsięwzięcia oraz dialog międzynarodowy, zaczyna wyznaczać światowe standardy w tym zakresie.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH