Za rok ma ruszyć pierwszy w Polsce bank pasteryzowanego mleka kobiecego

W naszych warunkach karmienie wcześniaków wyłącznie naturalnie nie jest możliwe z powodu nieodpowiednich warunków, jakie panują w klinikach - przyznała prof. Katarzyna Kornacka, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii, podczas konferencji "Znaczenie pasteryzowanego pokarmu kobiecego w terapii noworodka" zorganizowanej przez Klinikę Neonatologii WUM, Polskie Towarzystwo Neonatologiczne oraz Stowarzyszenie na Rzecz Banku Mleka Kobiecego.
W trakcie konferencji rozgorzała dyskusja o idei i możliwości funkcjonowania banków mleka kobiecego w naszym kraju oraz wprowadzania tzw. ludzkich wzmacniaczy pokarmowych. Dlaczego w Polsce nie ma banku mleka kobiecego? Jakie są korzyści z karmienia noworodków pasteryzowanym pokarmem kobiecym? Dlaczego wcześniakom podaje się mieszanki mlekozastępcze zamiast mleka matki, które jest najzdrowsze?

Jakie koszty

Tę gorącą debatę wywołał wykład Eleny Medo, założycielki pierwszej na świecie firmy zajmującej się produkcją preparatów na bazie mleka kobiecego przeznaczonych do żywienia noworodków na oddziałach intensywnej terapii. Medo przedstawiła najnowsze osiągnięcia w przetwarzaniu mleka kobiecego.
Zdaniem prof. Katarzyny Kornackiej, uzyskanie wzmacniaczy na bazie kobiecego pokarmu poszerzy grono noworodków, które byłyby karmione preparatami z ludzkiego mleka.
- Czy wiemy, jakie są koszty wytwarzania wzmacniaczy na bazie mleka kobiecego? - pytała podczas konferencji Kinga Osuch, dyplomowana położna ze szpitala św. Zofii w Warszawie.
- Z racji użycia najnowszych metod biologii molekularnej, takich jak sekwencjonowanie fragmentu DNA, koszty te są bardzo wysokie - odpowiedziała Elena Medo. - Nie przystają one nie tylko do polskich, ale w ogóle do europejskich warunków. Mleko do banku oddawane jest honorowo, a jego wysokie koszty wiążą się z samym procesem przetwarzania, na który składa się ultrafiltracja i pasteryzacja mleka od dawczyń oraz z wydatkami na analizę krwi dawczyń i badania mikrobiologiczne mleka.
Aleksandra Wesołowska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Banku Mleka Kobiecego: - Zasady funkcjonowania banku mleka kobiecego są bardzo proste.
Bank jest specjalistyczną placówką medyczną prowadzącą rekrutację dawczyń wśród zdrowych matek karmiących własne dzieci. Uzyskany od nich pokarm poddawany jest koniecznym badaniom kontrolnym, a następnie, po pasteryzacji, przekazywany potrzebującym dzieciom, których matki nie mogą samodzielnie karmić.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH