Przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej doszli do wniosku, że lekarze zdecydowanie za rzadko informują o możliwości zaistnienia konfliktu interesów. Jak się okazuje, nie wszyscy w środowisku podzielają takie zdanie.

Nie brakuje opinii, że ujawnianie relacji z przemysłem farmaceutycznym może w niektórych sytuacjach wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Dr Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, przekonuje, że konflikt interesów jest zjawiskiem powszechnie obecnym w wielu sferach życia publicznego.

Dotyczy też ochrony zdrowia, co wynika np. z relacji lekarzy z firmami farmaceutycznymi. W jego ocenie, informowanie o zaistnieniu tego typu powiązań, m.in. przez autorów publikacji naukowych, powinno się stać dobrym obyczajem.

Przejrzystość na slajdzie

Podobnie uważa dr Maciej Michalik, ordynator oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie.

Zastrzega jednak, że deklarowanie konfliktu interesów stanie się szerzej możliwe wówczas, gdy współpraca z firmami farmaceutycznymi nie będzie postrzegana niemal automatycznie jako powód do podejrzeń.

Jego zdaniem, przejrzystość jest jak najbardziej pożądana w medycynie - szczególnie tam, gdzie finansowanie ochrony zdrowia jest realizowane ze środków publicznych.

- Jestem jednak przekonany, że dążąc do upowszechnienia obyczaju składania deklaracji konfliktu interesów przez wszystkich lekarzy, nie powinniśmy tworzyć polskich rozwiązań, tylko zaczerpnąć z doświadczeń krajów, w których demokracja jest mocniej zakorzeniona - tłumaczy dr Michalik, przywołując doświadczenia Niemiec, Skandynawii, Wielkiej Brytanii i innych krajów anglosaskich.

Dodaje: - Tam każdy naukowiec, zanim zaprezentuje na zjeździe naukowym swój wykład, pierwszy slajd poświęca właśnie kwestii konfliktu lub braku konfliktu interesów. Uczony deklaruje, że nie współpracował z firmą X lub też stwierdza, że np. robił badania na rzecz danej firmy farmaceutycznej i otrzymał z tego tytułu wynagrodzenie.

Prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, też nawiązuje do przykładu wystąpienia podczas konferencji.

Zaznacza, że celem ujawnienia własnych powiązań z podmiotami, z którymi lekarz współpracuje, jest zasygnalizowanie ewentualnego wpływu tych relacji na przekaz zawarty w prezentacji.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH