Onkolodzy stanowią tylko 2-3 proc. lekarzy w Polsce. Leczeniem zajmują się głównie lekarze rodzinni. Muszą więcej wiedzieć o nowotworach.

Nowotwory stanowią drugą, po chorobach układu krążenia, przyczynę zgonów. Ostatnie 20 lat, choć przyniosło pewien postęp w leczeniu raka, generalnie nie daje podstaw do wypowiadania optymistycznych prognoz.
Są co prawda takie nowotwory, z którymi udaje się nam wygrywać, ale już wyniki leczenia np. najczęściej występującego i źle rokującego raka płuca, nadal nie są pocieszające - mówi dr Piotr Siedlecki, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Centrum Onkologii w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

AMERYKAŃSKA PRÓBA

Efekty walki z nowotworami trudno uznać za sukces nawet w krajach bardzo bogatych.
Kiedy w 1974 roku prezydent USA Richard Nixon podpisywał dokument wprowadzający narodowy program zwalczania raka oczekiwano, że umieralność w Stanach z powodu nowotworów spadnie o połowę do 2000 roku. Niestety, tak się nie stało. Krzywe obrazujące ilość zgonów wywołanych przez choroby nowotworowe prawie nie drgnęły.
Dopiero po 2000 roku zaobserwowano tam nieznaczną pozytywną tendencję - krzywa spadła poniżej "magicznej" liczby 200 zgonów na 100 tysięcy ludności. Wyprowadzanie stąd wniosku, że oto wyraźnie poprawiła się skuteczność leczenia, byłoby jednak przedwczesne.

TROCHĘ LEPIEJ

- Na tym wyniku zaważył w głównej mierze spadek liczby zachorowań na raka płuca, który jest najczęstszym i najgroźniejszym nowotworem - ocenia dr Piotr Siedlecki.
- Oczywiście cały czas w Stanach był odnotowywany postęp w leczeniu wybranych raków, ale średnia liczba zgonów rosła. Gdyby nie było postępu, to dynamika umieralności na raka w minionych latach byłaby jeszcze wyższa.
Do nowotworów, których wyniki leczenia wyraźnie się poprawiły w ostatnich latach, także w Polsce, należą m.in. rak jądra, chłoniaki, rak piersi, białaczka. W 90 proc.
jest wyleczalna ziarnica złośliwa. Widoczny jest postęp w leczeniu raka jajnika - przez zastosowanie chemioterapii uzupełniającej. Co istotne, poprawę udało się uzyskać, mimo że jest to nowotwór trudny do leczenia, bo z powodu swojej lokalizacji późno rozpoznawany. Odnotowano też postęp w leczeniu nowotworów u dzieci.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH