Zbudujmy innowacyjny ekosystem

- Prace nad nowelą ustawy refundacyjnej trwają już od wielu miesięcy, teraz głównie po stronie Ministerstwa Rozwoju. Chcemy dodać naszą część do ustawy, czyli przyjąć korzystne zachęty dla przedsiębiorców inwestujących w sektor farmaceutyczny - wskazuje wiceminister zdrowia MARCIN CZECH.

Chcielibyśmy stworzyć - omijając cykl polityczny - podejście do przemysłu farmaceutycznego, bazujące na ścisłej współpracy z Ministerstwem Rozwoju. Będziemy także współpracować w kwestiach związanych z refundacją, mając na uwadze wspieranie polskiej gospodarki - zaznaczył wiceminister podczas XIII Forum Rynku Zdrowia (24 października) w trakcie sesji dotyczącej przemysłu farmaceutycznego.

Zwrócił uwagę, że ten przemysł w Polsce mógłby rozwijać się, nawiązując aktywną współpracę z rynkami międzynarodowymi, kierując się jednocześnie wysoką jakością wykształcenia i doświadczeniem polskich kadr. - Współpraca między uczelniami a przemysłem w Polsce jest bardzo mocna, dlatego optymistycznie patrzę na rolę polskich naukowców i przedsiębiorców oraz na to, co wspólnie możemy wypracować - podkreślił Marcin Czech.

Poinformował, że w tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej resort zdrowia zamierza przyjąć pewnie rozwiązania, które mobilizowałyby przedsiębiorców do inwestowania w Polsce poprzez specjalny system zachęt.

- Ocena określająca aktywność przedsiębiorcy na tym rynku będzie się dokonywała poprzez pryzmat różnych elementów. Jednym z nich jest płacenie podatków w Polsce, prowadzenie w naszym kraju produkcji oraz badań klinicznych - wyliczał wiceminister zdrowia.

Pieniądze na inwestycje leżą na ulicy

Jak zaznaczył Jan Staniłko, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju, rząd ma pośredni wpływ na rozwój inwestycji w sektorze farmaceutycznym. - Branża farmaceutyczna publikuje raporty, informujące, że jedną ze słabych stron tego sektora w Polsce jest ograniczona ilość środków na finansowanie inwestycji. Wręcz przeciwnie, pieniędzy jest za dużo - zwracał uwagę.

- To skłonność firm do inwestycji jest niska. To ich strategie decydują o inwestycjach, a nie dostępność środków. Trzeba jednak zapytać, jaki jest koszt tego pieniądza i jak planować przedsięwzięcia inwestycyjne, aby się zwróciły - mówił Jan Staniłko. Zauważył, że jest wiele dużych, znaczących firm, które w ogóle nie rosną: - Są uwięzione w krajowym ekosystemie. To jest kwestia wyboru strategii. Na to rząd ma pośredni wpływ. Paradoksalnie, ustawa refundacyjna zrealizowała cele pożytku publicznego, bo ceny leków w Polsce spadły do poziomu jednego z niższych w regionie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH