Zbudują szpital powiatowy w formule PPP

Po czterech latach od podpisania umowy partnerstwa publiczno-prywatnego pomiędzy powiatem żywieckim a InterHealth Canada Limited rozpoczęły się prace przy budowie nowego szpitala powiatowego w Żywcu. Szpital na 340 łóżek ma zostać oddany w ciągu 24 miesięcy.

Budowa nowego szpitala to konieczność, gdyż koszty remontu starego budynku i dostosowania go do wymagań technicznych i sanitarnych okazały się wyższe niż budowa nowej siedziby. Samorząd nie dysponował jednak środkami na sfinansowanie takiej inwestycji.

Głównym inwestorem i partnerem samorządu żywieckiego jest specjalizująca się w zarządzaniu międzynarodowymi projektami f irma InterHealth Canada Limited, która podobne projekty w sektorze opieki zdrowotnej realizowała w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Kuwejcie.

Szpital powiatowy w Żywcu ma mieć 340 łóżek i jest pierwszym w kraju tak dużym przedsięwzięciem w sektorze zdrowia realizowanym w formule zintegrowanego partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Budowę sfinansuje konsorcjum bankowe, przy istotnym udziale partnera.

Pomógł EBOR

Umowa partnerska dotycząca budowy i zarządzania nowym szpitalem w Żywcu została zawarta przez powiat i prywatnego inwestora we wrześniu 2011 r. Padły deklaracje, przygotowywano pozwolenie na budowę, ale cały czas nie było jasne, czy inwestycję uda się sfinansować.

- Głównym problemem pozostawał brak gwarancji kontraktu dla szpitali ze strony NFZ w dłuższej perspektywie czasowej, stąd przekonanie o dużym ryzyku takiej inwestycji - podkreślił w rozmowie z Rynkiem Zdrowia starosta żywiecki Andrzej Kalata.

Zaznacza, że samorząd starając się o sfinansowanie budowy nowego szpitala, nie otrzymał wsparcia ze strony Ministerstwa Zdrowia: - Proponowaliśmy, by NFZ potraktował nasz projekt jako pilotażowy, udzielając gwarancji kontraktów, bądź chociaż zapewnienia o zawarciu ich na dłuższy czas. Niestety, nie uzyskaliśmy nic. Powiat wykonuje zadania publiczne. Nie uważam, by budowa szpitala w oparciu o formułę PPP odbywała się drogą niekonkurencyjną, skoro partner został wybrany w przetargu.

Przełomowe dla finansowania inwestycji okazało się wejście w projekt Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), który udzielił inwestorowi 10 mln euro długoterminowej pożyczki. EBOR przeprowadził dogłębną analizę, odpowiadającą na pytanie, czy szpital w Żywcu jest potrzebny. Z analizy wynikało, że tak.

- Być może nie udałoby się doprowadzić projektu finansowego do szczęśliwego finału, gdyby nie decyzja EBOR, który podszedł do tematu społecznie, a nie komercyjnie. To zachęciło inne banki - mówi dzisiaj starosta Andrzej Kalata.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH