Zbadajmy się...

To, czy leczenie pacjenta będzie odpowiednie i przede wszystkim skuteczne, w dużej mierze zależy od dobrej diagnostyki. Jednak w Polsce, w wielu przypadkach, objawy i symptomy zewnętrzne są jedynym wskazaniem do podjęcia terapii, a badania diagnostyczne wykonuje się niezbyt często.

Tymczasem diagnostyka laboratoryjna dostarcza 60-90% wszystkich informacji potrzebnych do podjęcia decyzji o sposobie leczenia pacjenta.

Jednak diagnozowanie kosztuje, a dyrektorzy placówek medycznych muszą się liczyć z pieniędzmi.

- W Polsce roczny budżet szpitala na diagnostykę laboratoryjną to miesięczny budżet apteki w tym samym szpitalu - mówi prof. Jerzy Naskalski, prezes Kolegium Medycyny Laboratoryjnej w Polsce.

- Pod presją części mediów, a przede wszystkim firm farmaceutycznych, kładzie się nacisk przede wszystkim na zakup leków i terapie, które stosowane bez konsekwentnie prowadzonej diagnostyki i monitorowania efektów nie przynoszą oczekiwanych korzyści - twierdzi profesor.

Trzeba tak mało

Jak podkreślają eksperci, zwiększenie tylko o 1% udziału diagnostyki laboratoryjnej w wydatkach na ochronę zdrowia podniesie znacząco bezpieczeństwo procesów decyzyjnych i obniży koszty leczenia.

Wynika to z faktu, że diagnostyka in vitro wykrywa potencjalne schorzenia w bardzo wczesnej fazie: na poziomie komórki, a nie na poziomie organów, dzięki temu obniża koszty działań medycznych, w tym wysokich kosztów farmakoterapii. Dodatkowo wczesne wykrywanie chorób podnosi sprawność społeczeństwa przy pogarszających się czynnikach demograficznych i wpływa pozytywnie na jakość życia pacjenta (krótszy czas leczenia).

- Czekamy, aż decydenci dostrzegą wagę medycyny laboratoryjnej. W Polsce mamy możliwości wdrożenia kompleksowej, precyzyjnej diagnostyki, a potencjał wykonawczy jest ogromny - podkreśla Andrzej Banaszkiewicz, prezes Izby Producentów i Dystrybutorów Diagnostyki Laboratoryjnej.

Antybiotyk nie zwalczy wirusa

Jak mało wykonujemy badań laboratoryjnych, najlepiej wiedzą lekarze mikrobiolodzy.

Od lat apelują, żeby badać pacjentów przed podaniem leków, jednak ich apele na razie na niewiele się zdają.

- Przypadki, gdy lekarz zleca np. antybiotykoterapię bez przeprowadzenia badań, to prawdziwa zmora. Zdarza się, że antybiotyki podawane są w przypadkach chorób wirusowych, gdzie po prostu nie działają - tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl prof. Waleria Hryniewicz, konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii klinicznej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH