Profesor Zbigniew Gaciong: - Standardowe leczenie umożliwia kontrolowanie nadciśnienia tętniczego u około 90 proc. chorych.

Bóle i uderzenia gorąca do głowy wielu chorych uważa za typowe objawy nadciśnienia tętniczego.
Jednak często daje ono znać o sobie dopiero wtedy, gdy pojawią się groźne powikłania. Jest powszechną chorobą - na nadciśnienie cierpi około 30 proc.
dorosłych Polaków.
Tłoczona pod zbyt dużym ciśnieniem krew najpierw uszkadza naczynia - tym łatwiej, gdy nadciśnieniu towarzyszy nadmiar cholesterolu we krwi.
Potem, nieleczona choroba znacznie zwiększa ryzyko zawału serca, uszkodzenia nerek, oczu, sprzyja występowaniu udaru mózgu.
Jak podaje oficjalny serwis Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, w oparciu o wyniki przeprowadzonego w 2002 roku ogólnopolskiego badania NATPOL III PLUS, zaledwie u 12,5 proc. osób z nadciśnieniem tętniczym choroba ta była prawidłowo leczona.
Dane są na pierwszy rzut oka zaskakujące.
Wiadomo przecież, że leki obniżające ciśnienie są preparatami o dowiedzionej skuteczności i bezpieczeństwie stosowania. Poza tym w praktyce medycznej niezwykle rzadko spotyka się prawdziwie oporne nadciśnienie tętnicze, czyli takie, które w leczeniu prowadzonym zgodnie z zasadami, nie pozwala na uzyskanie nad nim kontroli.

PRAWO POŁÓWEK

- Standardowe leczenie umożliwia kontrolowanie nadciśnienia tętniczego u około 90 proc.
chorych. Szacuje się, że przypadki rzeczywiście oporne, takie, w których leki niewiele są w stanie zdziałać, dotyczą niecałego pół procenta chorych - mówi profesor Zbigniew Gaciong, konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Akademii Medycznej w Warszawie. - Oczywiście im więcej dodatkowych czynników ryzyka - otyłość, cukrzyca, tym trudniej sukces osiągnąć, ale leży on w zasięgu możliwości lekarza, wspartych konieczną współpracą chorego.
Wspomniany wskaźnik 12,5 proc. potwierdza tzw. prawo połówek i niestety sprawdza się w wielu krajach na świecie, także w Polsce. Połowa osób z nadciśnieniem tętniczym nie wie, że jest chora. Połowa z tych, którzy wiedzą, leczy się. Połowa z tych, którzy są leczeni, jest leczona nieskutecznie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH