Zawsze jest coś do zrobienia

Szpitale województwa łódzkiego nadal mają ogromne potrzeby inwestycyjne - zwracali uwagę dyrektorzy lecznic podczas sesji "Inwestycje i źródła ich finansowania w placówkach medycznych regionu" w trakcie regionalnej konferencji Rynku Zdrowia w Łodzi (25 listopada br.).

Sześć lat temu opracowaliśmy plan inwestycji uwzględniający nisze rynkowe, w których widzieliśmy szansę na w miarę stabilne dochody na trudnym rynku łódzkim - przypomniał Robert Starzec, dyrektor ZOZ MSW w Łodzi. - Wartość zrealizowanych przez ten czas inwestycji pozostaje w granicach 40 mln zł, przy czym ponad połowa tych pieniędzy to nasze środki własne - dodał.

Środki własne

Dyrektor Starzec zaznaczył, że w ciągu trzech ostatnich lat wynik finansowy szpitala oscyluje na poziomie 10 mln zł netto, co przy kontrakcie 60-70 mln zł jest efektem porównywalnym do osiąganego przez spółki giełdowe. Zarobione pieniądze idą niemal wyłącznie na inwestycje. - Stabilność szpitala powoduje, że nie mamy problemu z pozyskiwaniem kredytów bankowych z bardzo dobrym oprocentowaniem czy leasingu sprzętowego. Osiągamy także 30% oszczędności, jeśli chodzi o wykonawców, ponieważ firmy wiedzą, że szpital reguluje w ciągu 30 dni swoje zobowiązania. W tym roku otworzyliśmy nowy blok operacyjny, intensywną terapię, onkologię, chemioterapię. Do remontu została już tylko ortopedia i kardiologia - mówi Robert Starzec.

Eunika Adamus, prezes zarządu Powiatowego Centrum Medycznego Sp. z o.o., dyrektor NZOZ Szpitala Powiatowego w Wieruszowie, przypomniała, że placówka działa jako spółka prawa handlowego od 2008 r.

- Na inwestycje przeznaczyliśmy w tym czasie ok. 4,5 mln zł z naszych własnych środków. W tym roku przeprowadziliśmy remont szpitalnej kuchni oraz rehabilitacji - planujemy obecnie zakup kriokomory. Czeka nas jeszcze dostosowanie do wymagań ppoż., przy czym koszt związany z koniecznością budowy klatki schodowej wynosi ok. 3 mln zł. Jeśli chodzi o program dostosowania szpitala do standardów: co roku zamykany jest kolejny etap. W efekcie ponad 90% programu udało się już zrealizować - wyjaśniała prezes Adamus.

Co z inwestycjami w Pabianicach?

Dominika Konopacka, prezes zarządu Pabianickiego Centrum Medycznego Sp. z o.o., zwróciła uwagę na problem, który może zahamować rozwój lecznicy.

- Szpital został przekształcony cztery lata temu, właścicielem jest w 100% miasto Pabianice. Pozostaje ono także właścicielem wszystkich nieruchomości, które dzierżawi spółce. Kontrolerzy NIK zwrócili uwagę, że w sytuacji, w której spółka właścicielem nie jest, może jedynie prowadzić prace związane z bieżącym użytkowaniem, ale już nie inwestycje poprawiające stan infrastruktury. Mamy zatem wielki problem, bo co dalej? - pytała prezes Konopacka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH